Haberler

06 Mayıs 2021

TİKA’nın Erenler Sofrası Uganda’daki İhtiyaç Sahibi Aileler İçin Kuruldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Uganda’nın çeşitli bölgelerindeki ihtiyaç sahibi 1350 aileye ramazan yardımı ulaştırıldı.

 TİKA, içinde un, fasulye, pirinç, şeker, tuz ve yağdan oluşan gıda paketlerini Yumbe, Wakiso, Moyo ve Mukono bölgelerindeki ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırdı.

Dağıtım törenine T.C. Kampala Büyükelçisi Fikret Kerem ALP, TİKA Uganda Koordinatörü Yahya ACU, aileler ve bölge yetkilileri katıldı.

T.C. Kampala Büyükelçisi Kerem ALP yaptığı konuşmada Türkiye’nin çeşitli kurumları ile bütün dünyada yaptığı ramazan yardımlarına değinerek, ülkemizin barış ve dostluk elinin her yere ulaşmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

TİKA Uganda Koordinatörü Yahya ACU, Erenler Sofrası Programı hakkında bilgi vererek bölgede daha fazla proje yürütmek istediklerini vurguladı. Yetkililere ve bölge halkına özellikle gelir getirici projeler konusunda çalışmalar yapmaları ve TİKA ile işbirliği fırsatlarını değerlendirmeleri çağrısında bubulundu.

Yumbe Bölge Müftüsü Swaibu ALAHAY ise bölgede yürütülen kalkınma ve insani yardım faaliyetleri sebebiyle Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne teşekkürlerini ileterek, ‘Yumbe yaklaşık 1 milyon Güney Sudanlı mülteciye ev sahipliği yapmaktadır, bu durum hizmetlerin sağlanmasında aksamalara neden olmaktadır, bu sebeple daha fazla kalkınma ve insani yardım projelerine ihtiyaç duyulmaktadır.’ şeklinde konuştu.

Yumbe Bölgesi’nde dağıtılan gıda paketlerinden alan Gboloba Köyü sakinlerinden Anifah Monday Ramazan Ayı sebebiyle yardımın tam zamanında geldiğini belirterek bu desteğin aile bütçesine katkı sağlayacağını ifade etti. Köy sakinlerinden Dafala Rashid ise ‘ekonomik durumum yetersiz olduğu için gıda malzemelerine erişmekte zorlanıyorum ve bazen orucumu mango ile açıyorum; bu yardımda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.’ ifadesinde bulundu.

Sonraki Haber

TİKA’nın Erenler Sofrası Namibya’da

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Erenler Sofrası Ramazanın Programı kapsamında Namibya’da 450 aileye gıda paketi dağıtıldı. 2021 yılının Yunus Emre, Ahi Evran ve Hacı Bektaş Veli Yılı ilan edilmesi vesilesiyle TİKA tarafından...