Haberler

01 Mayıs 2021

TİKA’nın Erenler Sofrası Somali’de İhtiyaç Sahiplerinin Yüzünü Güldürdü

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Erenler Sofrası Ramazan programı kapsamında Somali’nin başkenti Mogadişu’da mültecilere ve Somaliland’ın başkenti Hargeysa’da engellilere ve köyde yaşayan muhtaç ailelere gıda paketi dağıtımı gerçekleştirdi.

Paylaşma ikliminin hâkim olduğu Ramazan ayında Erenler Sofrası başlığı altında gıda dağıtım programlarına devam eden TİKA, Yunus Emre, Hacı Bektaş Veli ve Ahi Evran’ın sözleriyle ihtiyaç sahiplerinin yüzlerini güldürmeye devam ediyor.

TİKA, Türkiye’nin ve bugün ülke sınırlarını da aşan gönül coğrafyasının kültürel mimarlarından Anadolu erenlerinin barış, kardeşlik ve dayanışma ruhunu Somali halkı ile paylaştı. TİKA tarafından Somali ve Somaliland’daki ihtiyaç sahibi 500 aileye gıda paketi dağıtıldı.

TİKA’nın Erenler Sofrası programı kapsamında, Mogadişu’daki mülteci kamplarında zor şartlar altında yaşayan 400 aileye gıda yardımında bulunuldu. Somaliland’ın başkenti Hargeysa’da ise engellilere ve köylerde yaşayan maddi durumları yetersiz 100 aileye Ramazan paketi dağıtıldı. TİKA Mogadişu Program Koordinatörü İlhami Turus’un katıldığı dağıtım programları ile 500 aileye toplamda 2.5 tonluk gıda paketi teslim edildi.

TİKA’nın Somali’de ihtiyaç sahiplerine dağıttığı Ramazan paketleri pirinç, un, makarna, şeker ve sıvı yağ gibi temel gıda malzemelerinden oluşuyor.

Erenler Sofrası Ramazan ayı gıda yardımı projesinden yararlanan aileler, Türk halkına, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

Somali’de yaklaşık 30 yıldır devam eden iç savaş ve terör olaylarının yanı sıra yaşanan kuraklıklar nedeniyle her yıl kırsal kesimlerden büyük şehirlere doğru göç yaşanıyor. Çoğu zaman yaşanan felaketler neticesinde bütün maddi varlığını kaybeden insanlar, gıdaya ve içme suyuna erişebilmek için yüzlerce kilometre yol kat ederek, çaresiz bir şekilde başkent Mogadişu gibi büyük şehirlere göç ediyor. Somali’nin farklı bölgelerinden göç eden insanlar, büyük şehirlerin etrafındaki alanlarda IDP (Ülkesinde Yerinden Edilmiş Kişi) kampı oluşturuyor. Başkent Mogadişu’da göç ile şehre gelen ve IDP kamplarında yaşamını sürdürmeye devam eden 500.000’den fazla insan bulunuyor

Sonraki Haber

Tanzanya’nın Dört Köşesinde Erenler Sofrası Kuruldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Erenler Sofrası Ramazan Programı kapsamında Tanzanya’da 1.000 aile gıda ve hijyen malzemesi dağıtıldı. TİKA Darüsselam Program Koordinasyon Ofisi, bu yıl “Erenler Sofrası” olarak adlandırılan Ramazan faaliyetleri kapsamında;...