Haberler

10 Mayıs 2021

TİKA’nın Erenler Sofrası İspanya’nın Endülüs Bölgesinde

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından “Erenler Sofrası” Ramazan programı kapsamında İspanya’nın Endülüs bölgesindeki 70 aileye Ramazan ayı süresince çeşitli malzemeden oluşan 350 gıda paketi dağıtıldı.

Kovid-19 pandemisinden etkilenen İspanya’da karantina uygulamalarına bağlı olarak yaşanan ekonomik zorluklar pek çok ailenin geçim koşullarını etkiliyor. TİKA desteği ve Granda Ulu Camii Vakfı iş birliği ile Ramazan ayı süresince her cuma 70 aileye gıda paketi ulaştırıldı.

Dağıtımların yapıldığı Ulu Cami 2003 yılından inşa edildiği zaman İspanya’nın Endülüs bölgesinde yaşayan Müslüman toplumunun faaliyete geçen ilk  ibadethanesi olma özelliği taşıyor ve İspanya’daki İslam medeniyetinin mimari açıdan zirvesi olarak kabul edilen El Hamra Sarayı’nın hemen karşısında yer alıyor.

Granada Cami Vakfı Başkanı Umar del Pozo, yaptığı konuşmada pandeminin İspanya’da yol açtığı sosyal ve ekonomik zorlukların Granada’da yaşayan Müslüman toplumu üzerinde de büyük etkisi olduğunu, birçok kişinin geçimlerini sağladıkları işlerini kaybettiğini, bu yüzden zaten zor durumda olan ailelerin ciddi ekonomik sıkıntılarla karşı karşıya olduğunu ifade etti.

Bu ailelerin Ramazan ayında gıda gibi temel ihtiyaçlarının karşılanmasında alacakları desteğe her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduklarını söyleyen Umar del Pozo, “Zor günlerde Türkiye’nin gösterdiği dayanışma aramızdaki kardeşlik bağlarının daha da güçlenmesi için bir vesile olmuştur. TİKA’ya ve Türkiye’ye teşekkür ediyorum.” dedi.

TİKA tarafından İspanya’da bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen Ramazan ayı etkinliklerinin ilk ikisi 2019 ve 2020 yıllarında hayata geçirilmişti.

Sonraki Haber

Erenler Sofrası Karadağ’da 2.000 Aileye Ulaştı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Erenler Sofrası programı çerçevesinde Karadağ’da 2.000 aileyle Ramazan paketi ulaştırıldı. 2021 yılının Cumhurbaşkanlığı tarafından Yunus Emre ve Türkçe Yılı, Hacı Bektaş Veli Yılı ve Ahi Evran Yılı olarak...