Haberler

11 Şubat 2015

TİKA’nın Dünya’daki Çalışmaları Büyüyen Türkiye'nin Göstergesi

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, TİKA'nın dünyadaki çalışmalarının, büyüyen, güçlenen Türkiye'nin göstergesi olduğunu söyledi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, TİKA'nın çalışmaları hakkında "Hem dostluğumuzu, dayanışmamızı, Afrika, Asya, Latin Amerika ile gösteren çok güzel projeler gündeme geliyor hem de aynı zamanda varsa oralardaki eski eserlerimizi ihya edecek çalışmalar yapılıyor. Bu, artık büyüyen, güçlenen Türkiye'nin göstergesidir" dedi.

Kurtulmuş, TRT Türk'te yayınlanan "Bakış Açısı" programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyaretiyle birlikte Türkiye'nin Afrika ve Latin Amerika'yla ilişkilerinin genel değerlendirmesi sorulan Kurtulmuş, "önlerindeki tablodan, Türkiye'nin gururlandığını" söyledi.

Türkiye'nin, dünyanın her yerinde AFAD, TİKA, Yurtdışı Türkler Başkanlığı, Yunus Emre Enstitüsü, Diyanet İşleri Başkanlığı gibi kurumlarının bulunduğuna dikkati çeken Kurtulmuş, Türkiye'nin yakın coğrafyasından başlayarak, dünyanın her yerinde artık eli kolu olduğunu, toplumsal gelişmeye katkı sağladığını, buralardaki kültürel mirasını ayağa kaldırdığını anlattı. Bunlara örnekler veren Kurtulmuş, dünyada yardım kuruluşlarının dahi gidemediği Myanmar'da Türk şehitliğinin yeniden imar edildiğini, Moğolistan'daki Tuva Türklerine Ren geyiği götürüldüğünü, bombalar patlayan Somali'de hastane, yol, havaalanı açıldığını, Cezayir'de, 130 sene kilise olan Cezayirli Hasan Paşa Camisinin imar edildiğini kaydetti.

Cibuti'deki Tacura bölgesindeki Osmanlı'dan kalan 3 caminin ihyası ve yol yapımına ilişkin anlaşmalar yapıldığını bildiren Kurtulmuş, bir süre önce Türkiye'ye ziyarette bulunan Mali Cumhurbaşkanı İbrahim Ebubekir Kitta'nın Türkiye'den bekledikleri destekleri dile getirdiğini, buna göre Mali'deki başkanlık sarayı ve parlamento binasının Türkiye tarafından yeniden ihya edileceğini belirtti.

"Bu artık büyüyen, güçlenen Türkiye'nin göstergesidir"

Kurtulmuş, "Hem dostluğumuzu, dayanışmamızı, Afrika, Asya, Latin Amerika ile gösteren çok güzel projeler gündeme geliyor hem de aynı zamanda varsa, oralardaki eski eserlerimizi ihya edecek çalışmalar yapılıyor. Bu artık büyüyen, güçlenen Türkiye'nin göstergesidir. Artık dünya devleti olma yolunda ilerleyen, her yere eli kolu giden, herkesle konuşabilen, herkesin derdine derman olmaya giden bir Türkiye" dedi.

Türkiye'nin afetlerde de artık dünyanın her yerine uzandığını, mültecilere kucak açtığını belirten Kurtulmuş, "Bunlar 10-15 sene önce konuşmamızın, neredeyse imkansız denecek kadar zor olduğu konulardır" diye konuştu.

Kurtulmuş, geçen yıl Türkiye'nin ABD ve İngiltere'nin ardından en çok yardım yapan ülke olduğunu hatırlattı. Ancak ülkelerin GSMH'ye göre yardım oranlarına bakıldığında Türkiye'nin binde 27 ile dünya birincisi olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, bunun, Türkiye'nin çok zengin olmasından değil, gönlünün zenginliği, güçlü kültürel mirası, birçok ülkeyle çok ciddi ilişkisi bulunmasından kaynaklandığını belirtti.

Sonraki Haber

Nablus, El Bireh ve Cenin Türk Kız Okullarında Türkçe Dersleri Başladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) 2014-2015 eğitim öğretim yılı ikinci döneminden itibaren, Türkiye’den görevlendirdiği uzman öğretmenler aracılığıyla, Filistin’de hizmete sunduğu El-Bireh, Nablus ve Cenin Türk Kız okullarında haftada üçer saatlik Türkçe dersleri başladı....