Haberler

16 Haziran 2023

TİKA’nın Destekleriyle Saraybosna'da Meyve Bahçesi Oluşturuldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna’ya bağlı Novi Grad Belediyesi ile iş birliği yaparak bir meyve bahçesi kurdu.

Novi Grad Belediyesi, Saraybosna'nın en büyük nüfusa sahip belediyesi olup 1978 yılında kurulmuştur. İşsizlik sorununa yönelik çeşitli mesleki eğitim faaliyetleri yürüten belediye, kendi arazisinde 1700 m²'lik alanda toplam 8 sera ile seracılık eğitimleri düzenlemektedir. Bu alanda faaliyetlerini genişletmek amacıyla TİKA tarafından belediye ile iş birliği yapılarak otantik meyve türlerinden oluşan bir meyve bahçesi kuruldu.

Saraybosna şehir merkezinde yer alan Novi Grad Belediyesi Parkı içinde bulunan Moymilo Tarım ve Eğitim Alanı'nda, TİKA tarafından 200'den fazla elma ve armut fidanı ve ekipman desteği sağlanarak otantik meyve bahçesi oluşturuldu.

Bu proje, otantik meyve çeşitliliğinin korunmasını ve orta öğretim ve meslek lisesi öğrencileri ile Saraybosna'da yaşayan tarım üreticileri için bir eğitim alanı olarak kullanılmasını amaçlamaktadır. Ayrıca, proje Bosna Hersek'in tarımsal eğitim faaliyetlerine katkı sağlayacaktır.

Sonraki Haber

TİKA, Nijer’deki Tavuk Çiftliklerine Desteğini Sürdürüyor

Nijer'de gün geçtikçe yaygınlaşan alternatif tarım ve hayvancılık tesisleri, TİKA tarafından desteklenmeye devam ediliyor. Nüfusunun büyük bir bölümü tarım ve hayvancılıkla uğraşan Nijer'de, 2021 ve 2022 yıllarında TİKA'nın desteğiyle kurulan Kogorou, Gorou Banda ve Libore...