Haberler

20 Temmuz 2023

TİKA’nın Destekleriyle Güney Afrika’da Bir Okula Mutfak Kuruldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Güney Afrika’da faaliyet gösteren Ethembeni İlkokuluna, temiz bir ortamda gıda ürünlerinin işlenebilmesi amacıyla mutfak kuruldu.

Güney Afrika’da eğitim altyapısının iyileştirilmesi konusundaki çalışmalarına devam eden TİKA, Mpulanaga vilayeti Diepdale kentinde bulunan 410 öğrencinin eğitim gördüğü Ethembeni İlkokuluna prefabrik okul mutfağı kurulmasına destek oldu.

Mutfağın açılışı, 18 Temmuz Uluslararası Mandela Günü’nde gerçekleştirildi.

Düzenlenen törene; Güney Afrika Cumhuriyeti Turizm Bakan Yardımcısı Fish Mahlalela, TİKA Pretorya Koordinatörü Abdülkadir Abukan, Ethembeni İlkokulu Müdürü M. Lusenga, Şef Masuku-Sidu ve öğrenciler katıldı.

Güney Afrika Cumhuriyeti Turizm Bakan Yardımcısı Mahlalela, Güney Afrika'nın gelişimine destek veren Türkiye ve TİKA'ya teşekkürlerini iletti.

2017'den bu yana Güney Afrika'nın gelişimine yönelik projeler ürettiklerini aktaran TİKA Pretorya Koordinatörü Abukan, kurulan mutfak ile öğrencilerin sağlıklı gıdaya kolay erişmelerini amaçladıklarını kaydetti. Abukan, mutfağın Türk halkının Güney Afrika halkına bir hediyesi olduğunu sözlerine ekledi.

Mandela Günü ve 15 Temmuz Şehitleri Unutulmadı

Mandela Günü anısına Simtfolile Ortaokulunda Bakan Yardımcısı Sayın Mahlalela’nın katılımı ile 10 fidan dikildi. Ethembeni İlkokulunun bahçesine de 15 Temmuz anısına 15 meyve fidanı dikildi.

Ayrıca TİKA tarafında bölgede bulunan 8 okula daha meyve fidanı desteğinde bulunuldu. Okullar için temin edilen 67 elma ve 67 şeftali fidanı, Nelson Mandela'nın 67 yıllık mücadelesine atfen ve bölge iklimine uygun olarak belirlendi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Eczacılık Alanındaki Sempozyuma Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Ankara’da İlaç ve Biyomedikal Analizlerdeki Yeni Gelişmeler Sempozyumu düzenlendi. TİKA ve TÜBİTAK sponsorluğunda düzenlenen 33. Uluslararası İlaç ve Biyomedikal Analizlerdeki Yeni Gelişmeler Sempozyumu, 2-6 Temmuz 2023 tarihleri...