Haberler

22 Kasım 2023

TİKA’nın Desteklediği “Hat Eserleri Sergisi” Tanzanya’da Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteğiyle Albayrak Grubu tarafından düzenlenen, Türk hattatların eserlerinden oluşan “Hat Eserleri Sergisi” Tanzanya’da ziyaretçilerle buluştu.

Darüsselam’daki “Rangi Sanat Galerisi”nde başlayan serginin açılışına Tanzanya Büyükelçisi Dr. Mehmet Güllüoğlu, Zanzibar Hükümet Sözcü Yardımcısı Mgeni Hassan Juma, TİKA Darusselam Program Koordinatörü Filiz Şahinci, Albayrak Medya Satış ve Pazarlama Müdürü Abdullah Hanönü ile çok sayıda davetli katıldı.

Hanönü, burada yaptığı konuşmada, Albayrak Grubu olarak gelenekselleştirilen ve dokuz yıldır sürdürdükleri Hat Eserleri Sergini, Türkiye’nin dört bir yanında sergilendikten sonra yurt dışında, Özbekistan ve Azerbaycan’ın ardından TİKA iş birliği ile 15. durağında Tanzanya’da İslam sanatlarına ilgi duyanlarla bir araya getirmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Zanzibar Hükümet Sözcü Yardımcısı Juma, Tanzanya’da ilk defa hat sanatları sergisinin düzenlenmekte olduğunu kaydederek, bundan dolayı TİKA ve Albayrak Grubu’na teşekkürlerini iletti. Türkiye ve Tanzanya arasındaki iş birliğinin her geçen gün arttığına değinen Juma, Türkiye Büyükelçiliği, TİKA, Maarif Vakfı gibi kurumlar ve Türk firmalarının faaliyetleri ile iki ülkenin ilişkilerinin daha da gelişeceğine inandığını vurguladı.

Tanzanya Büyükelçisi Dr. Mehmet Güllüoğlu ise, çok kıymetli hattatların elinden çıkmış İslam sanatının birbirinden güzel eserlerinin Tanzanyalı sanatseverlerle buluşmasına vesile olan TİKA ve Albayrak Grubu’na teşekkür etti. Güllüoğlu, hat sanatının estetik güzelliğinin yanı sıra, mana derinliği ile “hikmet”i temsil ettiğini, bir hattatın liyakatini almasının sabır, tevekkül, sebat gibi manevi tekamülünde beraberinde geldiği uzun yıllar süren meşakkatli eğitimler neticesinde gerçekleştiğini ifade etti.

Çizginin zarafetini, İslam sanatının kalbini temsil eden hat sanatıyla sanat severleri buluşturan sergide, birçok ayet-i kerime ve hadis-i şerifin sanat eserlerine dönüştürüldüğü çalışmalar sanat severlerin beğenisine sunuldu.

 

Sonraki Haber

TİKA, Afganistan’da Mesleki Eğitimi Destekliyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Afganistan’da faaliyet gösteren bir lisenin binasında yenileme çalışması yapılarak donanım ekipmanları temin edildi. Herat vilayeti kırsalında eğitim faaliyetlerini sürdüren Zindecan Ziraat Meslek Lisesi, TİKA tarafından gerçekleştirilen kapsamlı...