Haberler

13 Eylül 2023

TİKA’nın Desteklediği “Hat Eserleri Sergisi” Özbekistan'da Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteklediği, Türk hattatların eserlerinden oluşan “Hat Eserleri Sergisi” Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te ziyaretçilerle buluştu.

TİKA ve Albayrak Grubu’nun destekleriyle 12-23 Eylül tarihleri arasında Taşkent’teki Sanat Galerisi'nde düzenlenen Türk hattatların eserlerinden oluşan Hat Sanatları Sergisi’nin açılışına Taşkent Büyükelçisi Olgan Bekar, Özbekistan Kültür Bakanı Danışmanı Şavkat Artikov, TİKA Taşkent Koordinatörü Ali Riza Tezcan, Albayrak Medya Satış ve Pazarlama Müdürü Abdullah Hanönü ile çok sayıda davetli katıldı.

Hanönü, burada yaptığı konuşmada, Albayrak Grubunca her sene farklı bir tema ile hazırlanan Hat Eserleri Sergisi’nin bu kez gönül coğrafyalarından Özbekistan’da düzenlendiğini ve bunun yurt dışında tertip ettikleri ilk sergi olduğunu vurgulayarak, "Ey İman Edenler" temasıyla hazırlanan eserlerin yer aldığı serginin bu kez İslam Medeniyetinin kadim şehirlerinden biri Taşkent’te sanatseverlerin beğenisine sunulduğunu, TİKA ile iş birliğinde düzenlenen sergide 30’a yakın farklı eserin yer aldığını aktardı.

Özbekistan Kültür Bakanı Danışmanı Artikov da Özbekistan’da ilk defa hat sanatları sergisinin düzenlenmekte olduğunu kaydederek, bundan dolayı Türk tarafına teşekkür etti. Artikov, serginin iki ülke arasındaki kültürel bağların daha da gelişmesine katkı sağlayacağına inandığını vurguladı.

"Kur'an-ı Kerim Hicaz'da nazil oldu, Mısır'da okundu, İstanbul'da yazıldı"

Büyükelçi Bekar ise Türkiye-Özbekistan ilişkilerinin iki halkın tarihi ve köklü kardeşlik bağları temelinde ve her alanda hızla geliştiğini, bu bağlamda, Asya'nın kalbinde, Tarihi İpek Yolu'nun merkezinde yer alan Atayurdu Özbekistan ile Türkiye arasında daha güçlü kültürel bağların kurulmasını önemli bulduklarını anlattı. Bekar, halihazırda açılışı yapılan ve müşterek kültürlerin incelikli ürünlerini sanatseverlerin dikkatine sunan hat sanatı sergisi gibi kültürel faaliyetlerin de bunun bir uzantısı olduğunun altını çizdi.

TİKA’dan Özbekistan’da 1000’e yakın proje

TİKA'nın esas kuruluş amacının bağımsızlığını kazanan Orta Asya devletlerine ihtiyaç duydukları teknik desteği vermek olduğunu belirten TİKA Taşkent Koordinatörü Tezcan, TİKA’nın ilk ofislerini bu coğrafyada açtığını, Özbekistan ofisinin 1000'e yakın proje gerçekleştirdiğini kaydetti.

Sonraki Haber

TİKA’dan Libya’daki Sel Felaketi Yaralarının Sarılmasına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Libya'daki Daniel Kasırgası sonrası yaşanan sel felaketi nedeniyle bölgeye temiz içme suyu ve enerji veren gıdalardan oluşan 5 bin kumanya gönderdi. Orta Akdeniz'de etkili olan ve Libya'nın Doğu kesimlerini...