Haberler

26 Ağustos 2016

TİKA’nın Desteğiyle Zambiya Medya Organlarına Ekipman Desteği Sağlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Zambiya’da önemli kamu yayın kuruluşlarından Zambia National Broadcasting Cooperation ve Zambia News and Information Services medya organlarına kamera paketi (kamera ve çevre elemanları) ve kurgu sistemi içeren teknik donanım desteğinde bulunuldu.

Projeyle, altı adet dinamik mikrofon, altı adet aktüel kamera ve çevre ekipmanları, altı adet bütünleşik tripod seti içeren Kamera Paketi, Ayrıca yayıncılık alanında özel olarak kullanılan bilgisayar, led monitor, ses sistemi ve yazılım içeren kurgu sistemi TİKA tarafından temin edilerek Zambiya’da ki ilgili medya organlarına gönderilmek üzere Zambiya Ankara Büyükelçiliği yetkililerine teslim edildi.

Zambiya’da önemli bir etkiye sahip olan kamu yayın kuruluşlarının dış çekim ve yayıncılık alanında teknik altyapısının iyileştirilerek medya alanındaki ihtiyaçları sağlar hale getirilmesi iki ülke arasındaki işbirliği olanaklarının artırılmasına katkı sağlaması bekleniyor.

Zambiya’nın Resmi Medya Organlarına Teknik Donanım Projesi’nin Teslim Törenine Zambiya Ankara Büyükelçilik Müsteşarı Bwalya Lyapa Nondo, Birinci Kâtip Sdney Zulu, TİKA Başkan Yardımcısı Mehmet Süreyya Er, TİKA Dış İlişkiler ve Ortaklıklar Dairesi Başkanı Dr. Mehmet Yılmaz katıldı.

Zambiya Ankara Büyükelçilik Müsteşarı Bwalya Lyapa Nondo konuşmasında, Zambiya ve Türkiye arasındaki işbirliği olanaklarının her geçen gün arttığını vurguladı. Nondo, Zambiya’da medya sektöründe televizyon ve radyo kurumlarının oldukça önemli olduğunu ifade ederek bu doğrultuda medya sektöründe teknik altyapının geliştirilmesine ihtiyaç olduğunu belirtti. Zambiya Ankara Büyükelçilik Müsteşarı, kamu yayın kuruluşlarının teknik altyapısının iyileştirilmesine yaptığı önemli katkıdan dolayı TİKA’ya ve Türk halkına teşekkürlerini iletti.

TİKA Başkan Yardımcısı Mehmet Süreyya Er teslim töreninde yaptığı konuşmasında, haberleşme alanında Afrika’da Televizyon ve Radyo gibi aygıtların önemine vurgu yaparak ve bu alanda dünyada TİKA’nın çeşitli proje/faaliyetler gerçekleştirilmekte olduğunu belirtti. Er, sağlanan teknik donanım destekle haberleşme alanında günümüz dünyasının ihtiyaçlarını karşılamasına katkı sağlayacağından emin olduğunu ifade ederek,  TİKA olarak medya sektörünün kapasitesinin geliştirilmesine yönelik çeşitli projelerin devam edeceğini söyledi. 

Sonraki Haber

TİKA Pakistan’da Mesleki Eğitim Projelerini Desteklemeye Devam Ediyor

Türkiye İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından Pakistan’ın Lahor şehrinde bulunan tekstil mesleki eğitim merkezine donanım desteğinde bulunularak merkezde görev yapacak eğiticilerin eğitimi sağladı. Pencap Hükümeti Teknik ve Mesleki Eğitim Genel Müdürlüğü (TEVTA), MEB Mesleki...