Haberler

06 Aralık 2019

TİKA’nın Desteğiyle Ugandalı Öğrenciler Yeni Sınıflarına Kavuştu

Eğitim altyapısı ve imkânlarının kısıtlı olduğu Uganda’da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından 5 derslik ve 2 ofis şeklinde inşa edilen ek blok, başkent Kampala’da yer alan Nateete Müslüman Lisesi öğrencilerinin hizmetine açıldı.

1200 öğrenci kapasitesine sahip olan lisede kalabalık sınıflarda ve kötü şartlarda eğitim almak zorunda kalan öğrenciler yeni sınıfların hizmete açılması ile oldukça mutlu anlar yaşadı.

Açılış törenine T.C. Kampala Büyükelçisi Fikret Kerem Alp, TİKA Uganda Koordinatörü Yahya Acu, Uganda Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığı İlk ve Ortaöğretim Genel Müdürü Mulindwa Ismael, okul yönetimi, öğrenciler ve veliler katıldı.

Törende konuşma yapan Büyükelçi Alp “eğitim sektöründe Türkiye’nin Uganda’ya destek vermeye devam edeceğini belirterek, Ugandalı öğrencilerin Türkiye tarafından verilen eğitim burslarına başvuru yapmaları çağrısında bulundu.”

TİKA Koordinatörü Yahya Acu ise öğrencilere “büyük hayaller kurun ve bu hayalleri gerçekleştirmek için çok çalışın diyerek Uganda’nın ve dünyanın geleceğinin kendilerine bağlı olduğunu ifade etti.”

Öğrencilerimiz daha iyi şartlarda eğitim alacaklar

Okul içinde inşa edilen yeni bloğun öğrenciler için çok önemli olduğuna dikkat çeken Nateete Müslüman Lisesi Müdürü Bagaala Ahmed Luyirika ‘3 ay gibi kısa bir sürede bu binayı inşa eden ve öğrencilerimizin daha iyi şartlarda eğitim almasını sağlayan TİKA’ya, Türk Hükümeti ve milletine sonsuz şükranlarımı sunuyorum’ şeklinde konuştu.

Ülke genelinde okullaşma ve öğrenci kayıt oranının yüksek olduğu Uganda’da, okulların olanaklarının, fiziki ve teknik altyapılarının yetersiz ve standartların altında olması gibi nedenlerle, okul çağındaki öğrenciler arasında, devamsızlık yapma ve okulu yarıda bırakma oranı çok yüksek görünüyor.

Yaklaşık 40 milyon nüfusa sahip olan Uganda’da, Eğitim ve Spor Bakanlığı 2017 verilerine göre ilköğretim ve lise düzeyinde 10 milyon civarında öğrenci bulunuyor. Eğitim Bakanlığı “bireysel ve ulusal kalkınma için kaliteli eğitim” misyonu ile okulların altyapısı ve kalitesinin artırılmasına gayret gösteriyor. Ayrıca kalkınma ortaklarından da bu konuda proje ve programlar üretilmesi hususunda destek bekliyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Afganistanlı Öğretmenlere STEM Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından 80 Afgan öğretmene Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik Eğitim Programı (STEM) alanında eğitim verildi.​ Sertifika törenine Kabil İl Eğitim Müdürü Ahmad Zamir Govara, T.C. Kabil Büyükeçiliği Müsteşarı Atasay...