Haberler

25 Ekim 2022

TİKA’nın Desteğiyle Saraybosna’da “Organ Bağışı Ve Organ Nakli Uluslararası Konferansı” Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) desteğiyle, Organ bağışı ve nakli konusunda farkındalık yaratmak amacıyla başlatılan International Transplant Network (Uluslararası Organ Nakli Ağı) kapsamında “Organ Bağışı ve Organ Nakli Uluslararası” konferansı Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da düzenlendi.

Türkiye ve Bosna-Hersek arasında, organ bağışı ve naklinin güçlendirilmesine ilişkin düzenlenen konferansa Türkiye ve Bosna-Hersek’ten alanında uzman akademisyen ve sağlık yetkilileri katıldı.

21-22 Ekim 2022 tarihlerinde gerçekleştirilen konferansın ilk gününde destek veren ve işbirliği içerisinde bulunulan kurum temsilcileri tarafından konuşma ve sunumlar gerçekleştirildi. İkinci gün ise 20’den fazla akademisyen ve uzman organ nakli konusunda çeşitli konularda toplam 5 oturumda konuşma ve sunumlarını yaptı.

Türkiye ve Bosna Hersek arasında, organ bağışı ve naklinin güçlendirilmesine ilişkin 2 yıl sürecek teknik destek ve iş birliği projesinin ilk etkinliği olarak düzenlenen konferansın açılış oturumunda konuşan TİKA Saraybosna Program Koordinatörü Erdinç Işık, ofisin açıldığı 1995 yılından günümüze kadar Bosna-Hersek genelinde çeşitli alanlarda 1000’e yakın proje ve faaliyet hayata geçirildiğini, sağlık alanında ise sağlık merkezi inşası, çeşitli merkez ve hastanelerin tadilat ve donanımı ile sağlık çalışanlarının eğitimi gibi birçok proje ve faaliyetin yürütüldüğünü dile getirdi.

Bosna Hersek Federasyonu Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Marina Bera ise Bosna Hersek'in organ ve hücre nakli konularında potansiyeli bulunan bir ülke olduğuna işaret ederek, “Her zaman yanımızda bulunan ve özellikle sağlık alanında desteklerini esirgemeyen TİKA’ya teşekkürlerimi iletmek istiyorum” dedi.

Türkiye Organ Nakli Vakfı Başkanı Dr. Eyüp Kahveci, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle yapılan konferansın açılış konuşmasında, proje kapsamında karşılıklı eğitimlerin yapılacağını, Bosna-Hersek'teki organ bağışı ve nakil sisteminin teknik desteğe ihtiyaç duyduğunu aktardı.

Konferansa Bosna Hersek Bağış Ağı ve Bosna Hersek Federasyonu Sağlık Bakanlığı ile Türkiye Organ Nakli Vakfı, Uluslararası Organ Nakli Ağı, Bezmialem Vakıf Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi, Türk Yoğun Bakım Uzmanları Derneği, Organ Nakli Koordinatörleri Derneği ve Sağlık Diplomasisi Derneği gibi kuruluşlar katılım sağladı.

Sonraki Haber

TİKA'dan Tunuslu Çiftçilere İncir Fidanı Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Tunus'un güneyindeki Medenin kenti kırsalında çiftçilik yapan 150 aileye 6 bin incir fidanı, sulama ve taşımacılık için bir traktör ile tarımsal ekipman desteği sağladı. Medenin vilayeti kırsalında faaliyet...