Haberler

28 Mayıs 2018

TİKA’nın Arakanlı Müslümanlara Yardımları Devam Ediyor

Arakanlı Müslümanların ihtiyaçlarını karşılamak için projelerine devam eden Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Ramazan ayında Arakanlı müslümanlara gıda ve hijyen paketi desteğinde bulundu.

Geçmişte yaşanan şiddet olaylarının en sonuncusu olan 25 Ağustos 2017’den itibaren Bangladeş’e sığınan 693.000 Arakanlı Müslümanlar Ramazan ayını buruk ve zor şartlarda geçiriyor. Daha önceki yıllarda da yaşanan olaylar sonucunda Bangladeş’e sığınanlarla Arakanlı Müslümanların sayısı 1 milyonu aşmış durumda. Bangladeş Hükümeti tarafından tahsis edilen yaklaşık 14 kilometrekarelik bir alanda yaşamaya çalışan Arakanlı Müslümanlar tamamen dış yardımlara bağlı olarak hayata tutunmaya çalışıyorlar. Bu sayının yüzde 70’ten fazlasını çocukların ve kadınların oluşturması durumu daha da zorlaştırıyor. Hergün doğan 60 bebek ve doğum yapmayı bekleyen 25 bin hamile ile birlikte bu zor şartlara yeni sayılar ekleniyor. 

Özellikle kamp alanlarının altyapı yetersizliği, ulaşım ağının yetersizliği, mevsim koşulları, sığınan nüfusun kompozisyonu gibi faktörler durumun daha da ağrılaşmasına neden oluyor. Bir de buna bölgede yaşayan yerel halkla yaşanmaya başlayan sorunlar eklenince, durum hem sığınmacılar hem de yardım çalışmalarına katılanlar açısından sıkıntılı olmaya başlıyor.

25 Ağustos 2017 krizinde ilk yardım ulaştıran ülke olarak Türkiye yardım faaliyetlerinin bu son halkasında 5000 aileye (30.000 kişi) toplam 10000 paket gıda ve hijyen malzemesinin ulaştırılması planlanıyor. Dağtılacak mazlemeler arasında gıda malzemeleri bulunuyor. Hijyen setinde ise yetişkinler ve çocuklar için temizlik malzemeleri bulunuyor. Geçtiğimiz yıl Eylül ayından beri başlatılan sıcak yemek dağıtımı da devam ediyor.Ramazan ayında da Arakanlı Müslümanların oruçlarını sıcak yemek ile açmaları sağlanıyor. Hergün ortalama 25 bin kişiye de sıcak yemek dağıtımı gerçekleştiriliyor.

Sonraki Haber

TİKA'dan Bağdat'taki Türkmenlere İftar

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Irak'ın başkenti Bağdat'ta Türkmenlere 250 kişilik iftar programı düzenleyerek gıda yardımında bulundu. Türkmen Kardeş Ocağı'nda yapılan iftar etkinliğine Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız, TİKA Bağdat Koordinatörü Cüneyt Esmer...