Haberler

20 Aralık 2016

TİKA’nın Ana Çocuk Sağlığını Destekleme Programı Kazakistan’da Başladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından başarıyla yürütülen Ana-Çocuk Sağlığı Destekleme Programı (AÇSAP) Kazakistan’da uygulanmaya başlandı.

TİKA tarafından başarıyla yürütülen Ana-Çocuk Sağlığı Destekleme Programı (AÇSAP) Kazakistan’da da uygulamaya konuldu. Tarihi Türkistan bölgesini de içine alan Güney Kazakistan Eyaletinin Çimkent şehrinde başlatılan AÇSAP kapsamında “Yenidoğan Canlandırma” ve “Yenidoğan-Erkendoğan Göz Problemleri” konusunda eğitimler verildi.

Yenidoğan Canlandırma Eğitimleri, Türkiye’nin bebek ölümlerinin azaltılmasında yakaladığı başarılı tecrübenin en önemli unsuru olarak kabul ediliyor. Doğumdan sonraki ilk dakikalarda atılacak hayati adımlar sayesinde bebek ölümlerinin azaltılması mümkün oluyor. Doğumhanede görevli personelin takım halinde ve seri biçimde uygulayacağı bu hayati adımların öğrenilmesi için, tüm dünyada standart kabul edilen 3 günlük bir eğitim modülünün ciddiyetle uygulanması gerekiyor. Katılımcıların kurs öncesi seviye tespit sınavına alınması ve kurs bitiminde yapılan sınav neticesinde sertifika almaya hak kazanması, eğitimin verimini de kontrol etmeyi sağlıyor.

Çimkent şehrindeki Yenidoğan Canlandırma eğitimlerinde katılımcıların bilgi seviyelerinin kurs bitiminde %50 arttığı tespit edilirken, bu eğitimin sistematik bir şekilde devam ettirilmesinin önemine vurgu yapıldı. Kazakistan’ın doğum oranı en yüksek Güney bölgesinde başlatılan Yenidoğan Canlandırma eğitimlerinin diğer AÇSAP eğitim modülleriyle birlikte ülkenin muhtelif bölgelerine doğru genişletilmesi planlanıyor.

AÇSAP kapsamında verilen “Yenidoğan-Erkendoğan Göz Problemleri” konulu diğer eğitim de yenidoğan hekimleri ile birlikte göz ve çocuk doktorları tarafından beğeniyle karşılandı. Bebeklerdeki görme problemlerinin erken teşhis yoluyla ortadan kaldırılmasını hedefleyen “Yenidoğan-Erkendoğan Göz Problemleri ve Retinopati” eğitimi, çocuk sağlığı açısından önem taşıyan bir başka eğitim konusu olarak değerlendiriliyor.

Toplam 90 sertifikanın dağıtıldığı kapanış töreninde bir konuşma yapan Güney Kazakistan Valisi ve Kazakistan’ın Ankara’daki eski büyükelçisi Canseyit Tüymebayev, TİKA tarafından gerçekleştirilen AÇSAP projelerinin ülkenin genç nüfusunun büyük bölümünü barındıran Güney Kazakistan’da başlatılmış olmasını önemsediklerini ve bu eğitimlerin devam ettirilmesini arzuladıklarını vurgulayarak kardeş Türkiye Cumhuriyeti’ne teşekkürlerini ifade etti.

Törende bir konuşma yapan TİKA Başkan Yardımcısı Mehmet Süreyya Er de TİKA’nın kardeş Kazak halkının sağlığına katkıda bulunmaktan mutluluk duyduğunu, özellikle bebeklerin ve annelerin sağlığına yatırım yapmanın, ülkenin geleceğine yatırım yapmak olduğunu vurguladı.   

Sonraki Haber

TİKA Karadağ’da Ecdat Yadigârı Tarihi Saat Kulesini Restore Edecek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Karadağ’daki Osmanlı mirasının korunması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla, başkent Podgoritsa’da bulunan tarihi Osmanlı Saat Kulesi’nin restorasyonuna yönelik işbirliği protokolü imzalandı. Karadağ'ın başkenti Podgoritsa'nın merkezinde bulunan ve ülkenin...