Haberler

07 Şubat 2020

TİKA’nın Afganistan’da Kültürel Faaliyetleri Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Afganistan’ının kuzey bölgesinde bulunan Cevizcan Vilayeti Şibirgan Şehri Ankara Ali Şiir Neva-i Camii Yerleşkesinde yaptırılan kütüphane hizmete açıldı.

Afganistan kuzeyinde yer alan Ceviacan Vilayeti Şibirgan şehri tarih boyunca kültür ve sanat beşiği olup, şehrin merkezine daha önce yapımı TİKA tarafından tamamlanan Ankara Ali Şiir Neva-i Camii’nin yerleşkesinde bulunan dükkânların iki adedi kütüphaneye dönüştürüldü ve donanımı da yapılarak Şibirganlı gençlerin kullanıma sunuldu.

Açılış Törenine T.C. Kabil Büyükelçisi Sn. Oğuzhan Ertuğrul’un yanı sıra, T.C. Mezar-ı Şerif Başkonsolosu Sn. Şevki Seçkin Alpay ve diğer konsolosluk çalışanları, Cevizcan Vali Yardımcısı Sn. Abdulkadir Maliye, Cevizcan Vilayeti Kamu İdarecileri ve geniş bir halk katılımı ile açılış gerçekleşti.

Törende konuşan T.C. Kabil Büyükelçisi Ertuğrul: Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Afganistan İslam Cumhuriyeti Devleti’nin her zaman her alanda gücünün yettiği nispette yanından olacağını vurguladı. Büyükelçi Ertuğrul, TİKA tarafından yapılan ve en iyi şekilde tefriş edilen bu güzel mekânın Şibirganlı gençlerin hizmetine sunulduğunu ifade ederek, hayırlı ve uğurlu olması temennisinde bulundu.

Ankara Ali Şiir Neva-i Kütüphanesi’nde Türk Kültür ve Dilinin yaygınlaştırılması, çeşitli kültürel faaliyetlerin yapılması ve Türkçe Dil Kurslarının düzenlenmesi amaçlanıyor.   

Sonraki Haber

Türkiye, Belediyecilik Alanındaki Tecrübelerini Hırvatistan ile Paylaşıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği iş birliğinde Hırvatistan belediyelerine yönelik İstanbul’da bilgi ve tecrübe paylaşımı programı düzenlendi. Türk Dünyası Belediyeler Birliği ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı...