Haberler

20 Nisan 2022

TİKA’dan Yemen’de Bilgisayarlı Eğitime Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Yemenin geçici başkenti Aden’de hizmet veren Üstün Zekalı ve Yetenekli Gençleri Destekleme Kurumuna iki adet Bilgisayar sınıfı kurarak eğitim materyalleri desteğinde bulundu.

Sınıfların açılışında yaptığı açıklamada TİKA Yemen Koordinatörü Abdullah Sarı, “Eğitim kurumları, savaş nedeniyle yıkılıyor ya da amacı dışında kullanılıyor. Bazıları işgal edilerek, çatışan taraflarca askeri kışlalara, karargahlara ya da tutuklama merkezlerine dönüştürülürken, bazıları da sığınmacılar için barınaklara çevriliyor. Yetkili mercilerin raporlarına göre savaşta 2 bin 531 devlet okulu zarar gördü, işgal edildi ya da barınağa dönüştürüldü. Bu da 1 milyon 500 bin çocuğun eğitimden mahrum kalmasına neden oldu.” dedi.

TİKA olarak amaçlarının belli bir zeka seviyesinin üzerinde olup, ülke eğitim müfredat gereçlerinin eksik kaldığı bu cevherlerin günün şartlarına uygun, kişisel yeteneklerini geliştirmeye yardımcı olacak eğitim malzemeleri desteğinde de bulunduklarını ifade eden Sarı, Ramazan dolayısı ile eğitime ara verilmiş olmasından dolayı, sınıfların bayram sonrası öğrencilere güzel bir sürpriz olacağına belirtti.

Proje kapsamında, iki sınıfta toplam 20 adet bilgisayar kurularak kullanıma hazır şekilde yetkililere teslim edildi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Kuzey Makedonya’da 2.000 Aileye Ramazan Gıda Paketi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından, 2022 Ramazan Ayı etkinlikleri kapsamında Kuzey Makedonya’da, Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB)  iş birliğinde ihtiyaç sahibi 2000 aileye gıda kolisi dağıtıldı. TİKA tarafından düzenlenen Ramazan ayı etkinlikleri...