Haberler

01 Kasım 2023

TİKA’dan Uluslararası Türkiyat Kongresine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteğiyle, Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) Türkiyat Enstitüsü tarafından düzenlenen “Türk Dünyasının Ortak Mirası” temalı II. Uluslararası Türkiyat Kongresi Çankırı’da tamamlandı.

28-31 Ekim 2023 tarihleri arasında Çankırı Karatekin Üniversitesi Hukuk Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen ve Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Türk Dil Kurumu,  Azerbaycan Milli İlimler Akademisi, Kırgızistan Milli İlimler Akademisi ve Hacettepe Üniversitesi’nin paydaş olduğu kongreye; TİKA, Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı (YTB) tarafından da destek sağlandı.

Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Moldova’dan çok sayıda akademisyenin katıldığı kongre, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi’nin açılış konuşması ile başladı. Kongreye katılan tüm akademisyenler Çankırı Milli İrade Meydanı’ndaki Cumhuriyet Bayramı resmi kutlamalarına katıldı. Aynı gün Kongrede bildiri sunan katılımcılara Çankırı’nın tarihi ve turistik yerleri de gezdirildi.

Üç gün süren ve 26 oturum halinde gerçekleştirilen kongrede Türk dili ve Türk halk bilimi, destanlar, şiirler, şairler ve Türklerin dinleri konularında 130 bildiri sunuldu.

Sonraki Haber

TİKA, Gagauz Türkçesini Çizgi Filmler İle Yaşatıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Gagauz dilinde 8 özgün çizgi filme destek oluyor. Gagauz dilinde ve Moldovanca altyazılı olarak hazırlanan 8 çizgi film 7,5 dakikadan  oluşuyor. Çizgi filmlerin, karakterleri, müzikleri, animasyonu, montaj, seslendirme...