Haberler

30 Ekim 2023

TİKA’dan “Uluslararası Kadın Haklarını Koruma ve Ayrımcılıkla Mücadele” Eğitim Programına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) desteğinde düzenlenen “World Network – Kadın Hakları, Liderlik ve Gelişim Ağı Eğitim Programı”, 5 ayrı ülkeden sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla İstanbul’da düzenlendi.

KADEM ev sahipliğinde gerçekleşen programa bu yıl; Bosna Hersek’ten Medica Zenica, Filistin’den Tamkeen ve Jerusalem Center for Women, Malezya’dan Purple Lilly, Gana’dan Gana Müslüman Kadın Dernekleri Federasyonu temsilcileri katıldı.

7 gün süren programda, ağa dâhil olan STK’ların temsilcileri; Kadın hakları, kadına yönelik şiddet, ayrımcılık ve hak ihlallerinin önlenmesi, savunuculuk, liderlik, kaynak geliştirme gibi konularda alanında uzman isimlerle buluştu.

Eğitim kapsamında; Lobicilikten ekip yönetimine, kaynak geliştirmeden gönüllü yönetimine kadar STK’ların ihtiyaç duydukları alanlarda 6 farklı eğitim ve 2 farklı çalıştay düzenlendi.

Program çerçevesinde iyi uygulama örneği olarak KADEM Kadın Destek Merkezi ziyaret edildi

“Turkish Coffee Talk” etkinliklerinde ise Nun Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Esra Albayrak “Dönüşüm Anında Kadınca Konum Almak” konulu, Türkiye’nin Kuveyt Büyükelçisi Tuba Nur Sönmez ise “Diplomaside Kadın olmak ve toplumsal dönüşüme etkileri” konulu söyleşiler gerçekleştirildi.

“Ağın Geleceği” toplantısında ise dünya ağının bundan sonraki işleyişi masaya yatırılarak kısa ve uzun vadeli çalışma takvimi oluşturuldu.

Hem KADEM, hem Türkiye adına bir ilkin gerçekleştirildiği “World Network” ağı ile dünyanın farklı ülkelerinde kadına dair çalışmalar yürüten STK’ların kapasitelerinin artırılması ve tüm kadınların onurlarıyla güven içinde yaşayabileceği adil bir dünyanın inşa edilmesi amaçlanıyor.

 

Sonraki Haber

TİKA’dan Libya’daki Selzedelere Barınma Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Libya’nın doğusunda selden zarar görenlere barınma desteği sağladı. TİKA Libya Koordinatörü Ali Süha Bacanakgil yaptığı açıklamada, Libya Ulusal Birlik Hükümeti Teknik ve Mesleki Eğitim Bakanlığı ile işbirliği çerçevesinde...