Haberler

27 Temmuz 2018

TİKA’dan "Uluslararası Hukuk, Diplomasi ve İş Birliği Yaz Okulu"na Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) desteğiyle Kastamonu’da Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) tarafından 12 ülkeden 26 bilim insanının katıldığı “Uluslararası Hukuk, Diplomasi ve İş Birliği Yaz Okulu” programı düzenlendi.

TİKA’nın desteği ile Kastamonu Üniversitesi’nin (KÜ) ev sahipliğinde düzenlenen programa, Türkiye başta olmak üzere Afganistan, Arnavutluk, Azerbaycan, Bosna Hersek, Cezayir, Kazakistan, Kırgızistan, Makedonya, Moğolistan, Moldova ve Pakistan’dan 26 bilim insanı katıldı.

Düzenlenen programın Kastamonu’nun tanıtımına katkı sağlayacağını ifade eden KÜ Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, “Bu tür talep ettiğimiz programların hepsini TİKA desteklemektedir. Bu programı da desteklemiştir. TİKA’ya ayrıca teşekkür ediyorum. Her türlü güzel faaliyetin içerisinde TİKA da yer almaktadır.” diye konuştu.

Yaz Okulu programının ikincisinin düzenlendiğini belirten TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, “Türk cumhuriyetleri ile komşu ve kardeş ülkelerden katılımcılar var. Beş gün boyunca katılımcılara konunun uzmanı akademi üyelerimiz ve akademi üyesi olmayan bilim insanlarımız tarafından uluslararası hukuk, bilim diplomasisi ve iş birliği konusunda çeşitli dersler verildi. Geçen yıl çok iyi geri dönüşler aldık. Türkiye ile kardeş, dost ve yakın ülkeler arasındaki işbirliğini bilimsel alanda da geliştirme bakımından önemli bir adım olduğunu düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

Kastamonu’nun 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti olduğunu ve buna katkı sağlamak istediklerini belirten Acar, “İmkânlarımız ölçüsünde faaliyetlerimiz devam edecek. İkincisini düzenlediğimiz Uluslararası Hukuk, Diplomasi ve İş Birliği Yaz Okulu TİKA’nın destekleriyle gerçekleştirdiğimiz bir program. Başka alanlarda da büyük ve güzel çalışmalar gerçekleştiren TİKA’mıza verdiği destek için teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Yaz Okulu Programı’nda “Uluslararası hukuk düzeninin temelleri, teknoloji, kalkınma ve çevre alanlarında işbirliği, bilim diplomasisi ve uluslararası bilimsel işbirliği, anlaşmazlıkların dostane çözümü, uluslararası kuruluşlar ve işbirliği, bölgesel sorunlar” gibi konulara ait dersler, TÜBA üyelerinin yanı sıra uzmanlar ve akademisyenler tarafından verildi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Makedonya Ceza İnfaz Kurumları’na Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Makedonya Ceza İnfaz Kurumları’na teknik donanım desteğinde bulunuldu. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından uygulanan “Makedonya’daki Kamu Kurumlarının Kurumsal Kapasitesinin Güçlendirilmesi Programları” kapsamında, Makedonya Adalet...