Haberler

16 Kasım 2016

TİKA’dan Ukrayna Milli Taras Şevçenko Üniversitesi’ne Yabancı Dil Laboratuvarı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Ukrayna Milli Taras Şevçenko Üniversitesi’ne Yoğun Yabancı Dil Öğretimi Laboratuvarı kuruldu.

Ukrayna’nın en köklü yüksek eğitim kurumu olan Kiev Milli Taras Şevçenko Üniversitesi Filoloji Enstitüsünde Yoğun Yabancı Dil Öğretimi Laboratuvarı TİKA tarafından kuruldu. Bu kapsamda böylece 35 yabancı dilin öğretildiği Enstitüde simültane tercüman yetiştirilmesi için elverişli bir ortam oluşturuldu. TİKA tarafından gerçekleştirilen projenin açılışı açılışı, TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Dairesi Başkanı Dr. Mahmut Çevik’in Ukrayna ziyareti çerçevesinde geçekleştirildi.

TİKA heyetini kabul eden Ukrayna Milli Taras Şevçenko Üniversitesi Rektör Yardımcısı Petro Beh, TİKA’nın değerli bir kurum olduğunu belirterek, “2003 yılında Türk Enformasyon ve Kültür Merkezinin açılışını yaptık. Dönemin Türkiye Cumhurbaşkanı’nın eşi de açılış merasiminde yer almıştı. O dönemden bu yana sizden maddi ve manevi destek alıyoruz. Türk dilinin yaygınlaştırılmasına ve bizim altyapımızın güçlendirilmesine yönelik katkılarınızdan dolayı çok teşekkür ediyoruz” dedi.  

TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Dairesi Başkanı Dr. Mahmut Çevik, Kiev Milli Taras Şevçenko Üniversitesi’nin hem Ukrayna’nın, hem de bölgenin en güçlü üniversitesi konumunda olduğunu belirterek, “Önemli ilim ve devlet adamlarının eğitim aldığı bir üniversite. Böyle bir üniversitenin TİKA ile Türk dilinin yaygınlaştırılmasına yönelik işbirliğini artırarak devam ettirmesi bizleri mutlu ediyor” ifadelerinde bulundu.

TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Dairesi Başkanı Dr. Mahmut Çevik ayrıca, Türk Dilini, adını, bayrağını kullanarak faaliyet gösteren resmi olmayan birtakım teşkilatlara itibar edilmemesi ve güvenilmemesi gerektiğini ifade ederek, milletin dilini o devletin görevlendirdiği insanlardan öğrenilmesi gerektiğinin altını çizdi. Ukrayna Milli Taras Şevçenko Üniversitesi Rektör Yardımcısı Petro Beh, konuya ilişkin T.C. devlet teşkilatlarından haber aldıklarını dile getirerek, TİKA başta olmak üzere T.C. devlet teşkilatlarıyla işbirliği yaptıklarını bildirdi.     

Ukrayna Milli Taras Şevçenko Üniversitesi Filoloji Enstitü Müdür Yardımcısı Sergiy Skrılnık, Enstitü Müdürlüğü adına TİKA’ya teşekkürlerini bildirerek, açılan Laboratuvarın yenilikçi simültane tercüme eğitim metotlarının uygulanmasına imkan veren Ukrayna’daki tüm devlet üniversiteler arasında tek Laboratuvar olduğu ve örnek alınmak üzere şimdiden diğer Üniversite yetkililerince ziyaret edildiğini belirtti. Açılış töreni, Yoğun Yabancı Dil Öğretimi Laboratuvarının çalışma prensiplerini gösteren kısa bir sunum ile tamamlandı.

TİKA tarafından yapılan proje kapsamında; Yoğun Yabancı Dil Öğretimi Laboratuvarında tadilat çalışmaları yapıldı. Modern donanımla donatılmış yeni simültane tercüme kabineleri kurularak, simültane tercüme becerilerinin geliştirilmesi için özel yazılım temin edildi. Laboratuvardan yaklaşık 3000 Üniversite öğrencisi faydalanıyor. Diğer yandan,   simültane tercümanlık eğitiminde 35 yabancı dil arasından Türkçe eğitimi gören öğrencilere öncelik veriliyor. 

Sonraki Haber

Tacikistan İbn i Sina Tıp Üniversitesi Tedavi ve Teşhis Merkezi Yenilendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de bulunan Abuali İbn-i Sina Devlet Tıp Üniversitesi Tedavi ve Teşhis Merkezi Kliniği’nin tadilatı gerçekleştirdi. TİKA, Tacikistan’da gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu çerçevede Tacikistan...