Haberler

19 Ağustos 2022

TİKA’dan Ukrayna’da Yaşayan Savaş Mağduru Kırım Tatarlarına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Ukrayna’da yaşayan savaş mağduru 500 Kırım Tatarı aileye gıda kolisi dağıtımı yapıldı.

Herson ve Zaporijya bölgelerinde yaşayan ancak savaş sebebiyle ülkenin daha güvenli bölgelerine taşınmak zorunda kalan ailelere dağıtılmak üzere gönderilen gıda kolileri, Kırım Milli Varlık Fonu'na teslim edildi.

Hem 2014’te yaşanan olaylar hem de 24 Şubat 2022'den sonra göç etmek zorunda kalan 800'den fazla Kırım Tatarı ailesi, Kiev ve yakınlarında bulunan Çayki, Tarasivka, Bilogorodka, Boyarka, Borıspilska kentlerinde yaşıyor. Ailelerin çoğu ülkedeki işsizlik ve ekonomik durum nedeniyle zor şartlar altında yaşamlarını sürdürüyor.

TİKA tarafından gerçekleştirilen gıda dağıtım programına Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Kırım Milli Varlık Fonu Müdürü Lenur Mambetov ve TİKA Ukrayna Koordinatörü Cüneyt Esmer katıldı.

Sonraki Haber

Tecrübe Paylaşım Programı’nın Kuzey Makedonya Etabı Tamamlandı

Türkiye'nin farklı üniversitelerinden gönüllü 12 tıp öğrencisi, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) 2022 Tecrübe Paylaşım Programı (TPP) kapsamında Kuzey Makedonya’ya giderek ülkenin çeşitli bölgelerinde hayata geçirilen TİKA projelerine katılım sağladı. TİKA tarafından desteklenen...