Haberler

23 Kasım 2022

TİKA’dan Uganda’da Çiftçi Kooperatifine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Uganda’da “Shea Yağı” üreticileri kooperatifine teknik ekipman desteğinde bulundu.

TİKA tarafından Uganda’nın kuzeyinde bulunan Atiak-Gulu-Kitgum şehirlerinin arasında yer alan bölgede sıkça rastlanan shea ağaçlarında yetişen fındıklardan elde edilen yağ sayesinde geçimlerini sağlayan çiftçilere 2 adet sıcak sıkma makinesi temin edildi.

TİKA Kampala Program Koordinasyon Ofisinde gerçekleştirilen teslim törenine, Ticaret, Sanayi ve Kooperatifler Bakanlığı Kuzey Uganda Bölge Sorumlusu Ishaac Sebulime ve proje partneri Atiak Şekerkamışı ve Shea Yağı Üreticileri Kooperatifi Başkan Yardımcısı Mamawi Josephine Ujjeo ile çiftçiler katıldı.

TİKA Uganda Koordinatörü Ömer Aykon, Türkiye adına tarım ekipmanlarını Ugandalı çiftçilere teslim ettiklerini, tarım ve diğer sektörlerde Ugandalılara desteklerinin devam edeceğini kaydetti. Uganda'nın kuzeyinde faaliyet gösteren bu kooperatifin artık yürüme değil koşma vaktinin olduğunu söyleyen Aykon, shea ağaçlarının yaygın olduğu bu bölgede çiftçilerin kooperatif imkânları sayesinde daha fazla üretim yapabileceklerini sözlerine ekledi.

Kooperatif Başkan Yardımcısı Sayın Ujjeo da bölge insanı adına teşekkürlerini ileterek, "Bugün burada sadece 6 çiftçimiz ile geldik ama şu anda shea yağı üretimi yapan bine yakın çiftçi, makinelerin gelmesini sabırsızlıkla bekliyor. Hepsi Türkiye’ye teşekkürlerini sunuyor.” dedi.

Uganda’da 2013'ten beri çeşitli projelere imza atan TİKA, 2017’de başkent Kampala’da açtığı ofis ile proje alanlarını genişletmek; eğitim, sağlık, tarım ve hayvancılık ile mesleki eğitim sektörlerinde yeni projeleri hayata geçirmek üzere çalışmalar yürütüyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan 19. Ulusal Dahili ve Cerrahi Bilimler Yoğun Bakım Kongresi'ne Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) desteğinde, Türk Yoğun Bakım Uzmanları Derneği tarafından düzenlenen “19. Ulusal Dahili ve Cerrahi Bilimler Yoğun Bakım Kongresi ve 11. Avrasya Yoğun Bakım Toplantısı” 9-12 Kasım 2022 tarihlerinde Antalya Cornelia...