Haberler

11 Ekim 2023

TİKA’dan “Türkiye ve Türk Dünyası Sosyal Bilimler Sempozyumu”na Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteklediği "Cumhuriyetin 100. Yılında Türkiye ve Türk Dünyası Uluslararası Sosyal Bilimler Sempozyumu," Siirt Üniversitesinde; akademisyenlerin, devlet temsilcilerinin ve Türk dünyasından konukların katılımıyla gerçekleştirildi.

TİKA’nın desteklediği Siirt Üniversitesi tarafından organize edilen ''Cumhuriyetin 100. Yılında Türkiye ve Türk Dünyası Uluslararası Sosyal Bilimler Sempozyumu" sona erdi.

04-07 Ekim 2023 tarihleri arasında Siirt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Fuat Sezgin Konferans Salonunda düzenlenen sempozyumun açılış törenine, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Şındak, Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Durmuş Ali Aslan, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Danışmanı Dr. Arslan Koyçiyev, Türk Dünyası Belediyeler Birliği OS Koordinatörü Dr. Mairam Baigonusheva, Kırgız Tarihçi ve Gazeteci Prof. Dr. Tınçtıkbek Çorotegin, STK temsilcileri ve Orta Asya Kafkasya Türk Cumhuriyetlerinden, Rusya, Avrupa ve Orta Doğu devletlerinden pek çok akademisyen katıldı.

Rektör Şındak yaptığı konuşmada, "Tarihsel süreç içerisinde pek çok sahada farklı medeniyetlerle bütünleşen ve yeni mevcudiyetlerin meydana gelmesinde büyük bir rol oynayan Türk ve Türk-İslam devletlerinin dünya tarihindeki önemi öteden beri bilinmektedir. Türkiye devletinin misyon ve vizyonlarından biri Türk devletlerinin birbirlerini anlaması ve keşfetmesi üzerine olmuştur. Bu gaye doğrultusunda, atılan bürokratik adımların yanı sıra akademik çalışmalarında son yıllarda giderek artış gösterdiği görülmektedir.” ifadelerini kullandı.

Programın devamında, Türk Dünyası Belediyeler Birliği Koordinatörü Baigonusheva ve Kırgızistan Cumhurbaşkanı Danışmanı Koyçiyev konuşmalarını gerçekleştirdi.

Türk dünyasının bağımsızlık serüveni konuşuldu

Sempozyum kapsamında, Türk dünyasının bağımsızlık serüveni tarihsel, siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel açılardan ele alındı.

Ayrıca, Pamir Kırgızları'nın Türkiye'ye göçü ve yerleşmelerinin 41. yıl dönümü anısına "Bağımsızlık Mücadelesinin Simgesi Rahmankul Han" adlı özel bir oturum da düzenlendi.

Sempozyumun son gününde ise Türk Cumhuriyetler Yöresel Ezgiler Grubu'nun müzik dinletisi sunuldu. Ayrıca, katılımcılara bölgenin tarihi ve turistik yerlerini göstermek amacıyla bir gezi düzenlendi.

Sonraki Haber

Uluslararası Türk Dünyası Sosyal Bilimler Kongresi Ankara'da Başladı

Gazi Üniversitesi, Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı tarafından, Sakarya Üniversitesi bünyesinde yer alan Türk Dünyası Uygulama ve Araştırma Merkezi koordinatörlüğünde düzenlenen ve TİKA’nın destek verdiği “21. Uluslararası Türk Dünyası Sosyal Bilimler Kongresi’ne” ev sahipliği yaptı. Her...