Haberler

05 Ekim 2018

TİKA’dan "Türkiye Afganistan Dostluğunun Belgelerle Hikâyesi" Sergisi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan’ın Herat şehrinde “Gökkubbe Altında Üç Yüz Yıla Doğru, Türkiye-Afganistan Dostluğunun Belgelerle Hikâyesi” isimli sergi düzenledi.

TİKA tarafından düzenlenen, 18. yüzyılın ortalarından 1940’lara kadar olan Türkiye-Afganistan ikili ilişkilerini somut belgelerle gösteren sergi,  Herat Allâme Selçuki Sergi Salonu’nda açıldı. Bölge halkının büyük ilgi gösterdiği sergi, Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı  ve devamında sergiyi tanıtan ve Türkiye-Afganistan ilişkilerine dair bir sunum yapıldı.  

Sergide Afganistan’ın milli bir devlet olarak yükselmesi ile eş zamanlı olarak başlayan ve üç yüz yıla doğru uzanan iki ülke ilişkilerini bütün yönleriyle gösteren 104 adet belge, Darice ve Türkçe özetleri ve kısmen Darice tercümeleri ile birlikte sergilendi. Sergide, Trablusgarp Savaşı, Büyük İstanbul Yangını ve Millî Mücadele vesilesi ile Afganistan Devleti ve halkı tarafından gönderilen yardımlar ile ilgili belgeler dikkat çekti. Sergilenen belgeler T.C Osmanlı Arşivi, Cumhuriyet Arşivi, Cumhurbaşkanlığı Arşivi, Kızılay Arşivi ve diğer arşivlerden derlendi.

Herat tarihi ile ilgili detaylı araştırmalar yapan Afganistan İlimler Akademisi emekli öğretim üyesi Abdülgani Niksyer, “Bu sergi ile Türk kaynakları olmadan Afganistan tarihinin sağlıklı bir şekilde yazılamayacağı ortaya konulmuş oldu” ifadelerini kullandı.

Sonraki Haber

TİKA'dan Kolombiyalı Çiftçilere Süt Tankı Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kolombiya'nın El Penon kentindeki çiftçiler birliğine süt tankı desteği sağladı. El Penon Belediyesi ile işbirliği çerçevesinde gerçekleştirilen "Süt Üreticiliğinin Geliştirilmesi Projesi" kapsamında, bölgedeki çiftçilerin kurduğu birliğe süt tankı...