Haberler

31 Aralık 2020

TİKA’dan Tunuslu Turizm Uzmanlarına Çevrimiçi Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yürütülen Turizm Eğitim Programı (TUREP) kapsamında, Tunus Turizm Ajansına bağlı Turizm Meslek Okullarında yönetici olarak görev yapan 28 uzmana “Turizm Eğitiminde Güncel Yaklaşımlar Eğitimi” verildi.

2016 yılından bu yana sağlık, medya, bilişim, iktisadi-idari gelişim başta olmak üzere dünyanın dört bir yanında farklı alanlarda görev üstlenen meslek uzmanlarına yönelik eğitim faaliyetlerini sürdüren TİKA, dost ve partner ülkelerin mesleki/beşeri kapasite artırma çalışmalarını destekliyor.

Farklı sektörlerde oluşturulan 40’a yakın paket eğitim programı ve bu programların içerdiği 200’den fazla modül ile dost ve kardeş ülkelerin beşeri sermayelerine katkı sunmaya devam eden TİKA, Türkiye’nin alanında yetkin ve yetkili kurum, kuruluş ve STK’ları ile Latin Amerika’dan Güney Asya’ya, Balkanlar’dan Afrika’ya 10.000’den fazla meslek uzmanına eğitim sağladı.

2016 yılından bu yana Muhabir Eğitim Programı (MEP), Acil Tıp Kapasite Artırma Programı, Meslek Edindirme ve İstihdamı Artırma Programı (MESİP), Ana Çocuk Sağlığını Destekleme Programı (AÇSAP), Cerrahi Eğitim Programı (CEP), Diplomasi Eğitim Programı (DEP), Bilişim Yönetimi Programı (BYP), Eğitim-Öğretimi Destekleme Programı (EÖP) programlarını yürüten TİKA, her yıl eğitim etkinliklerine yenilerini ekleyerek portföyünü genişletiyor.

“Turizm Eğitim Programı (TUREP)”

Faaliyet coğrafyalarında edinilen gözlemler ve sahadan gelen talepler doğrultusunda etkinliklerinin kapsamını genişletmeye devam eden TİKA; Tunus, Mozambik ve Özbekistan TİKA Ofisleri marifetiyle iletilen mesleki turizm eğitimi ihtiyaçlarına cevaben 2020 yılı içerisinde portföyüne Turizm Eğitim Programınını (TUREP) kattı.

Program kapsamında; Otel Yöneticiliği, Restoran Yöneticiliği, Butik Otel Yöneticiliği vb. eğitim modüllerinin, Milli Eğitim Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı gibi kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra TURES gibi STK’larla kurgulanarak yararlanıcı ülkelerin istifadesine sunulması amaçlanıyor.

Bu doğrultuda, 21-25 Aralık 2020 tarihleri arasında Tunus Turizm Ajansına bağlı Turizm Meslek Okullarında yönetici olarak görev yapan 28 uzmana yönelik olarak gerçekleştirilen “Turizm Eğitiminde Güncel Yaklaşımlar Eğitimi (TUREP)” ilk ve en temel eğitim olma özelliğini taşıyor. Olağan şartlarda yüz yüze gerçekleştirilmesi planlanan eğitim, Covid-19 pandemisinin getirdiği kısıtlamalar doğrultusunda çevrim içi olarak gerçekleşti.

Türkçe’den Arapça’ya tercüme yöntemiyle icra edilen eğitimlerin açılış bölümüne, Tunus Turizm Ajansı Başkanı Ahmed Jemal, TİKA Dış İlişkiler ve Ortaklıklar Dairesi Başkanı Uğur Tanyeli ve Antalya İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Er katıldılar.

Sonraki Haber

TİKA’dan Hırvatistan’daki Depremzedelere Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Hırvatistan’ın Sisak şehrinde ve bağlı ilçesi Petrinja’da meydana gelen 6,4 şiddetindeki deprem dolayısıyla hasar gören bölgede 500 adet battaniye desteğinde bulundu. Hırvatistan'ın Sisak şehrinde ve bağlı ilçesi Petrinja'da...