Haberler

24 Haziran 2022

TİKA’dan Tunus Ulusal Tohum Bankasına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Tunus Çevre Bakanlığına bağlı Ulusal Tohum Bankası bünyesinde yerel meyve türlerinin, bilhassa yerel zeytin ağacı türlerinin tespiti, tahlili ve tescilini yapmak amacıyla bir kimyasal ve moleküler analiz laboratuvarı kuruldu.

Tunus’un en önemli tarım ürünü olan ve aynı zamanda en çok ihracatı yapılan zeytinin korunması, gelecek nesillere aktarılması ve elde edilen katma değerin artırılması amacıyla TİKA tarafından hayata geçirilen proje kapsamında; ilk aşamada yerel zeytin türlerinin GPS ile konumlarının belirlenmesi ve toplanması, ikinci aşamada belirlenen bu zeytin türlerinin karakterizasyonunun ve morfolojik analizlerinin yapılması, üçüncü aşamada karakteristik özellikleri belirlenen zeytin türlerinin veri tabanına kaydı ve etiket kartlarının çıkarılması, dördüncü ve son aşamada ise verimliliği yüksek seçilen zeytin türlerinin fidanlıkta çoğaltılarak dağıtılması planlanıyor.

Tunus’ta zeytin ve zeytinyağı üretiminde katma değeri artırmayı hedefleyen bu projenin ikinci etabında sera kurularak, bahse konu zeytin fidanların yetiştirilmesi ve dağıtılması planlanıyor.

Tunus’ta bugüne kadar 30’un üzerinde tarımsal proje ve faaliyet gerçekleştiren TİKA, en çok istihdamın olduğu bu alanda proje üretmeye devam ediyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Hırvatistan’daki Meyve ve Sebze Suyu Üreticilerine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Hırvatistan’ın Varazdin bölgesinde faaliyet gösteren Lepoglava Tarım Turizmi Birliği bünyesinde “Meyve ve Sebze Suyu Üretim Hattı” kurdu. Hırvatistan’ın kuzeyinde yer alan Varazdin bölgesinde, uzun yıllardır tarımsal faaliyet gösteren...