Haberler

12 Nisan 2021

TİKA’dan Tunus’ta Kırsal Kalkınmaya Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Tunus’un El Kef şehrinde kırsal bölgelerde yaşayan ve düzenli bir geliri olmayan ailelere bal arıcılığı yapabilmeleri için gerekli olan malzeme ve ekipman desteği sağlandı.

Tunus’un El Kef şehrine bağlı Kalat Sinan kırsal bölgesinde yaşayan bir grup kadının bir araya gelmesiyle 2015 yılında kurulmuş olan El Hayat Tarımsal Kalkınma Grubu tarafından projelendirilen “Doğal Kaynakların Değerlendirilmesi İçin Bal Arıcılığını Teşvik Projesi”ne “Tunus’un Kırsal Bölgelerinde Tarımsal Girişimciliği Destekleme Programı” kapsamında TİKA tarafından destek sağlandı.

Proje kapsamında, düzenli bir geliri olmayan ve gelir elde etmek amacıyla bal arıcılığı faaliyetine başlamak isteyen grup üyelerine Tunus Tarım Bakanlığına bağlı El Kef Hayvancılık ve Meracılık Bölgesel Ofisi tarafından bal arıcılığına yönelik teknik eğitim verilirken, proje kapsamında ihtiyaç duyulan kovan, petek, arı besin maddeleri, elektrikli bal süzme cihazları ve bal arıcılığı faaliyeti için gerekli olan diğer tüm malzemeler TİKA tarafından temin edildi. Proje kapsamında faydalanıcılar tarafından ilk sezonda 1.2 ton doğal bal üretilmesi, sonraki yıllarda ise üretimin kademeli olarak artırılması hedefleniyor. Ayrıca proje kapsamında El Hayat Kalkınma Grubu tarafından gelecek yıllarda arı sütü, propolis gibi katma değeri daha yüksek ürünlerin üretimine yönelik çalışmalar yapılacak.

TİKA, Tunus’ta faaliyetlerine başladığı 2012 yılından bu yana başta idari, sivil ve sosyal altyapıların güçlendirilmesi, eğitim, sağlık, tarım ve hayvancılık olmak üzere çeşitli sektörlerde 176 kalkınma işbirliği projesi gerçekleştirdi.

Sonraki Haber

"Erenler Sofrası” ile TİKA Ramazan Ayında Dünyanın Dört Bir Yanındaki Kalplere Dokunmaya Devam Edecek

TİKA Başkanı Serkan Kayalar, "Erenler Sofrası" başlığı altında düzenlenecek Ramazan programlarını, AA muhabirine değerlendirdi. Rahmet ve bereket ayı Ramazan, tüm İslam alemi için olduğu gibi Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) olarak bizler için de ayrı...