Haberler

04 Aralık 2023

TİKA’dan Tunus’ta Engellilere Yönelik “Meslek Edindirme Projesi”

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Tunus’un Nabel kentindeki Menzel Buzelfa Engelliler Merkezi’nde engelli bireylerin meslek edinmesine katkı sunmak amacıyla pastacılık atölyesi kuruldu.

Başkent Tunus’un 70 km güney doğusunda yer alan Nabel kentinde, engelli bireylerin meslek edinmesine katkı sunmak amacıyla kurulan ve içinde satış noktasının da olduğu pastacılık atölyesi düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Açılış töreninde konuşan TİKA Tunus Koordinatörü Ali Fuat Cebeci, “TİKA olarak toplumun dezavantajlı gruplarından birini oluşturan engelli bireylere yönelik projelere öncelik verdiklerini” söyledi.

Tunus’ta 2012 yılından bu yana yüzlerce proje gerçekleştirdiklerini vurgulayan Cebeci, “Tunus’ta teknik işbirliği ve kalkınma faaliyetlerine devam ediyoruz. Bu projedeki amacımız engelli bireylerin rehabilitasyonunu sağlamak, onların toplumsal entegrasyonuna katkıda bulunmak ve istihdam imkânlarını arttırmayı sağlamaktır. Bugün açılışın gerçekleştirdiğimiz proje, Menzel Buzelfa Engelliler Merkezi bünyesinde satış noktasının da yer aldığı bir pastacılık atölyesi. Pastacılık atölyesinde ve satış noktasında on engelli birey aktif olarak çalışacak.” ifadelerini kullandı.

Projenin, atölyede çalışanların yeteneklerini geliştirmelerine ve maddi kazanç sağlamalarına destek olmayı hedeflediğini belirten Cebeci, 2012 yılından bu yana Tunus’ta engellilere yönelik 12 projeyi hayata geçirdiklerini aktardı.

Menzel Buzelfa Engelliler Merkezi Müdürü Meysa Nasif ise, TİKA’nın engellilere yönelik projelerini takdirle karşıladıklarını, engellerinin aşılmasına katkı sunulan projelerin önemine vurgu yaptı.

TİKA Tunus’ta 2012 yılından günümüze başta eğitim olmak 200’ün üzerinde proje ve faaliyet gerçekleştirdi.

Sonraki Haber

Afganistan'da TİKA Tarafından Yenilenen Parkın Açılışı Yapıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA), Afganistan'ın başkenti Kabil'de yenilediği Teymeni Parkı'nın açılışı gerçekleştirildi. Kabil'in merkezinde bulunan Teymeni Mahallesi'ndeki parkın açılış törenine Türkiye'nin Kabil Büyükelçiliği Misyon Şefi ve Maslahatgüzarı Cenk Ünal, TİKA Kabil Koordinatörü...