Haberler

03 Kasım 2016

TİKA’dan Tunus’a Gastronomi Atölyesi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Tunuslu kadın ve gençlere yönelik eğitim ve istihdam imkanı sağlamak amacıyla Gastronomi Atölyesi kurdu.

Başkent Tunus’ta bulunan ve Ekolojik Üretim ve Sürdürülebilir Kalkınma alanlarında önemli çalışmalar gerçekleştiren derneklerin başında gelen GDA Sidi Amor Derneği işbirliğinde, Sidi-Amor bölgesinde kurmuş oldukları ekolojik tesis içerisindeki faaliyetleri çeşitlendirmek ve bölge halkına yönelik mesleki eğitim ve istihdam programlarını teşvik etmek amacıyla yüksek donanımlı Gastronomi Atölyesi TİKA tarafından kuruldu.

TİKA uluslararası akademisyen ve kurumlar tarafından oldukça ilgi gören tesis içerisinde, bölge halkına doğal kaynakların çevreye zarar verilmeden etkin bir şekilde nasıl kullanılabileceğine dair projeleri hayata geçirdi.

Ekolojik kalkınmayı teşvik etmek, dernek faaliyetlerini genişletmek, üretim ve eğitim zincirini oluşturabilmek adına Gastonomi Atölyesi Projesi kapsamında yüksek donanımlı mutfak ekipmanları, malzeme, araç ve gereçlerini tedarik ederek tam donanımlı bir Gastronomi Atölyesi kuruldu.

Kurulan atölye sayesinde bölgede yetiştirilen zirai ve doğal ürünlerin üretime kazandırılması sağlanarak kırsal alanlarda yaşayan kadınların atölyelerde eğitim alması ve meslek sahibi olmaları sağlanacak. GDA Sidi Amor Derneği Başkanı projenin kadın ve gençlere yönelik mutfak sanatının aktarılmasına, mesleki eğitim programlarının düzenlenerek atölyede eğitim görecek kişilerin meslek edindirilmesine ve doğal kaynakların kullanımıyla Tunus geleneksel mutfağın canlandırılmasına katkı sağlayan proje için TİKA’ya teşekkür ettiğini belirtti.

Sonraki Haber

"Misakı Milli, Devletin Bekası Sorununa Son Osmanlı Mebusan Meclisi’nin Verdiği Cevaptır”

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından “TİKA Konferansları” başlığı altında düzenlenen konferanslar serisinin Kasım ayı konuğu İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Budak oldu. "Misak-ı Milli'den Güncele Bakmak" adı altında gerçekleşen konferansta...