Haberler

26 Ağustos 2019

TİKA’dan Tanzanya’da Upanga Çocuk Islahevine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Darüsselam’da bulunan ve birinci aşamasında tadilatı gerçekleştirilen Upanga Çocuk Islahevi’nin ikinci aşamasında rehabilitasyon sürecine devam eden çocukların daha etkin eğitim ve öğrenim görebilmeleri amacıyla bilgisayar, yazıcı, televizyon ve derslik ekipmanı temin edildi.  

Upanga Çocuk Islahevi kanuna aykırı hareket ederek suça karışan çocukların rehabilitasyon süreci sonuncunda tekrardan toplama kazandırılmalarının sağlanması amacıyla Tanzanya’nın bağımsızlığını kazanmasından hemen sonra 1962 yılında kuruldu.  Aile, Sağlık ve Toplumsal Gelişim Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren ıslahevindeki çocukların çoğunluğu hırsızlık, silahlı soygun, uyuşturucu madde bulundurma,  fiziksel şiddet uygulama vb. suçlardan içeride bulunuyor.

TİKA tarafından daha önce boyama, dış duvar tamiri, zemin döşemesi gibi tadilat işlemleri yapılan ve sonrasında güneş enerjisi paneli, televizyon, bilgisayar, yazıcı hibe edilmesini kapsayan projenin açılışı T.C. Darüsselam Büyükelçisi Ali Davutoğlu, TİKA temsilcileri ve Tecrübe Paylaşım Programı kapsamında Tanzanya’ya gelen gönüllü öğrencilerin katlımı ile gerçekleştirildi.

Büyükelçi Ali Davutoğlu Tanzanya ve Türkiye arasındaki güçlü ikili ilişkiler sayesinde TİKA ve Tanzanya devletinin kurum ve kuruluşları arasındaki teknik işbirliği projelerinin artarak devam edeceğini ifade etti. Upanga Çocuk Islahevi Müdürü Darius K. Damas ise gerçekleştirilen proje sayesinde çocukların daha güvenli ve elverişli bir ortamda eğitim alacaklarını ifade ederek TİKA ve Türk halkına katkılarından dolayı teşekkürlerini iletti.

Sonraki Haber

TİKA’dan Cezayir’de 3D Tasarım ve Modelleme Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Cezayir’in iki farklı şehrinde düzenlenen ve 45 kişinin eğitim gördüğü 3 Boyutlu Tasarım ve Modelleme Eğitimi tamamlandı. Cezayir Teknoloji Geliştirme ve Bilimsel Araştırmalar Merkezi Başkanlığı (DGRSDT) ile...