Haberler

29 Haziran 2020

TİKA’dan Tanzanya’da Kan Bağışı Kampanyasına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) desteğiyle Tanzanya Ulusal Kan Bankası tarafından başkent Darüsselam’ın farklı ilçelerinde “Güvenli Kan Hayat Kurtarır'' ve '' Kan Ver ve Dünyayı Daha Sağlıklı Bir Yer Yap'' sloganıyla dört gün süren bir kan bağışı kampanyası düzenlendi.

Tanzanya Ulusal Kan Bankası’nın kan stoğu Koronavirüs salgını sebebiyle oldukça azalmıştı. Hem tedavi bekleyen hastalar için hem de acil müdahalelerde bulunabilmek adına hayati öneme sahip kan stoğunun tekrardan yeterli seviyeye getirilmesi amacıyla TİKA desteğiyle kan bağışı kampanyası düzenlendi.

Başta Tanzanya Ulusal Kan Bankası olmak üzere sivil toplum ve kamu kuruluşları ile işbirliğinde Darüsselam’ın Karume, Mbande, Gongolamboto ve Mbagala ilçelerindeki farkı noktalarda “Güvenli Kan Hayat Kurtarır'' ve '' Kan Ver ve Dünyayı Daha Sağlıklı Bir Yer Yap'' sloganıyla dört gün süren bir kan bağışı kampanyası düzenlendi. TİKA’nın desteğiyle bağış kampanyasının etkinliğinin artırılması sağlanarak kampanya öncesinde belirlenen kan ünite sayısı hedefine üç gün içerisinde ulaşıldı.

Koronavirüs salgını nedeniyle tüm dünyanın içinde bulunduğu bu sıkıntılı süreçte özellikle insan hayatını doğrudan ilgilendiren kan bağışı konusunda TİKA tarafından gösterilen hassasiyet ve kampanyaya verilen bu anlamlı destek gerek kan bağışçıları gerekse de projenin yereldeki sivil toplum ve kamu ortaklarınca büyük bir memnuniyet ile karşılandı.

Sonraki Haber

TİKA’dan Karadağ Klinik Merkezi Diş Sağlığı Polikliniğine Tıbbi Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Karadağ’ın başkenti Podgoritsa’da bulunan Karadağ Klinik Merkezi Diş Sağlığı Polikliniğine tıbbi donanım desteğinde bulunuldu. 80 personeli bulunan Karadağ Klinik Merkezi bünyesindeki diş sağlığı polikliniği ülkede 1989 yılından...