Haberler

06 Aralık 2021

TİKA’dan Tanzanya’da Kadın İstihdamına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Tanzanya’da yürütülen “Kadınların Güçlendirilmesi Programı” kapsamında, Kisarawe Bölge Valiliği ile birlikte Kiwawanyu Kadın Kooperatifinin kullanımına sunulmak üzere donanım desteği sağlanan fırının açılışı gerçekleştirdi.

TİKA tarafından hamur karıştırıcı, pasta teşhir dolabı, ekmek mayalama makinesi, 3 katlı ekmek fırını, ekmek dilimleme makinesi, spiral mikser, tepsi taşıma arabası ve diğer temel fırıncılık malzemelerinin temin edilip, bölge valiliği tarafından kadınlara fırıncılık ve girişimcilik alanlarında eğitimlerin verilmesinin ardından fırında üretim ve satış faaliyetlerine başlanıldı.

Fırının açılış törenindeki konuşmasında bölgeye yönelik yapılan bu önemli destek için Türkiye Cumhuriyetine ve TİKA’ya teşekkür eden Kisarawe Bölge Valisi Nickson Simon, bu projeden 70 kadının yararlandığını ve kadınların meslek sahibi olmalarının yanında gelir getirici bir faaliyette bulunarak evlerinin geçimlerine katkı vermeye başladıklarını belirtti. Kadınların fırında yaptığı ürünlere bölgelerinde talebin yüksek olduğunu, projenin gelişiminden son derece memnun olduklarını ve önümüzdeki dönemde projenin kapsamının genişletilmesi için valilik olarak kaynak ayıracaklarını söyledi.  Ayrıca, projeden yararlanan kadınların çoğunluğunun dul ve çocuklu anneler olduğunu belirten Vali Simon, bu açıdan bakıldığında da toplumun en kırılgan kesimini oluşturan bu gruba verilen desteğin çok anlamlı olduğunun altını çizerek TİKA’nın desteklerinin devam etmesini temenni ettiklerini ifade etti.

T.C. Darüsselam Büyükelçisi Dr. Mehmet Güllüoğlu da açılış töreninde yaptığı konuşmasında, TİKA’nın Tanzanya’da kadınların güçlendirilmesine yönelik destekleri öncelik olarak gördüğünü ve bu alanda Tanzanya’nın farklı bölgelerinde birçok proje gerçekleştirildiğini ve bundan sonra da gerçekleştirilmeye devam edeceğini söyledi. TİKA tarafından farklı sektörlerde gerçekleştirilen projelerin yararlanıcılara azami fayda sağladığını, önümüzdeki dönemde Kisarawe’de yeni projeleri hayata geçirerek ikili ilişkilimizin daha da geliştirilmesini arzu ettiğini belirtti.

Fırının açılış programında kursiyer kadınlar tarafından hazırlanan ürünler misafirlere ikram edildi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Özbekistan Acil Tıbbı Yardım Bilimsel Merkezine Tıbbı Donanım Desteği

Özbekistan’ın Cizzah Vilayeti’nde bulunan Acil Tıbbı Yardım Bilimsel Merkezi Cizzah Şubesi Hemodiyaliz Bölümü’nün modern hemodiyaliz cihazlarıyla donanımı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından sağlandı. Cizzah şehri genelinde böbrek hastalarına sadece iki hastane hizmet...