Haberler

05 Ekim 2021

TİKA’dan Tacikistan Arıcılığına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Tacikistan Arıcılığını Geliştirme Programı kapsamında Arıcılık Sürekli Eğitim Merkezi Kuruldu.

Yüzölçümünün %93'ünün dağlık ve tarıma elverişli alanların sınırlı olan Tacikistan’da, doğanın arı yetiştiriciliği için uygun olması özellikle kırsal kesimdeki aileleri önemli bir ekonomik faaliyet ve geçim kaynağı olan arıcılığa yönlendiriyor.

Arıcılık faaliyeti ülke potansiyelinin çok altında faaliyet gösterilen ülkede, bugün itibari ile 237 bin arı kovanı bulunuyor ve yılda 4.200 ton süzme bal üretiliyor. Bu miktar ise ülke potansiyelinin sadece %39'una karşılık geliyor.

 Kırsal kesimlerde özellikle hem istihdam hem de gelir getirici önemli bir sektör olarak öne çıkması nedeniyle TİKA, Tacikistan’daki arıcılık sektörünü desteklemeye yönelik birçok proje yürütüyor.

Ülkedeki projelerine bir yenisini ekleyen TİKA, Tacikistan Tarım Bakanlığına bağlı Tacikistan Aracılılığı Geliştirme Kurumu bünyesinde “Sürekli Arıcılık Eğitim Merkezi” kurdu. Kurulan merkez ile ülkedeki mevcut arıcılık potansiyelin arttırılması, arı kovanı sayısının çoğaltılması, kırsal bölgelerdeki halkın arıcılık yapmaya teşvik edilmesi ve eğitilmesi, modern yaklaşım ve teknolojilerin öğretilmesi ile sektörün veriminin arttırılması, arı ailelerinin hastalıklardan korunması ve hastalık tedavisi ilgili yeniliklerin getirilmesi hedefleniyor

Merkezinin açılışı dolayısıyla düzenlenen törene, TİKA Duşanbe Koordinatörü İbrahim Erbir, Tacikistan Tarım Bakan Birinci Yardımcısı Sadi Karimzoda, Arıcılığı Geliştirme ve Destekleme Kurumu Başkanı Muzaffar Halimov ve Tacikistan Ziraat Üniversitesi temsilcileri ile merkezde ilk eğitimi alacak olan arıcılar katıldı.

TİKA Duşanbe Koordinatörü İbrahim Erbir törende yaptığı konuşmasında, TİKA olarak önümüzdeki dönemde bu sektörü desteklemeye devam edeceklerini belirterek; “Bu Merkezin ülke arıcılığının gelişmesine çok önemli katkı vereceğine inanıyoruz. Amacımız ülkeye bu alandaki yeniliklerin kazandırılması ve önümüzdeki dönemde bu merkezde yapılacak olan eğitimler yoluyla sektörde hem verimliği hem de kaliteyi artırmayı amaçlıyoruz” dedi.

Törende konuşan Tacikistan Tarım Bakan Birinci Yardımcısı Sadi Karimzoda ise gerçekleştirilen proje nedeniyle TİKA’ya teşekkür etti.

Açılış töreni sonrası 20-22 Eylül tarihleri arasında merkezde “İleri Arıcılık Teknikleri” ile ilgili ilk eğitim gerçekleştirildi. Eğitime, ülkenin farklı bölgelerinden 25 arıcı katılım sağladı.

TİKA tarafından bu yıl içerisinde başlatılan Tacikistan’ın Arıcılığını Geliştirme Programı kapsamında ilk etapta, ülkenin iki bölgesinde ihtiyaç sahibi toplam 26 aileye 20'şer kovan arı ile arıcılık için ihtiyaç duyulan gerekli ekipman desteği sağlanmıştı.  

 

 

 

 

Sonraki Haber

TİKA'dan Ukrayna'da Kırım Tatar Çocuklarına Eğitim Desteği

3.500’den fazla Kırım Tatarının yaşadığı Herson bölgesi Novooleksiyivka kasabasındaki 1 No'lu Okulun altyapısı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yenilendi. Kırım’a sınır olan Herson Bölgesi Geniçesk Reyonu Novooleksiyivka Kasabasında 3.500’den fazla Kırım Tatarı...