Haberler

25 Temmuz 2019

TİKA’dan Tacikistan’ın İlk Özel Radyosuna Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Tacikistan’ın ilk özel radyosu olarak 9 Eylül 2002 tarihinde yayın hayatına başlayan ve günümüzde Tacikistan’ın en çok dinlenen radyo istasyonlarından birisi olan Asia Plus Radyosunun eskiyen radyo ekipmanları yenilendi.

Proje kapsamında temin edilen ekipmanlar ile radyonun yayın kalitesinin arttırılması ve çekim alanının genişletilmesi hedefleniyor.

Asia Plus Radyosunda her saat başında Tacikçe ve Rusça dillerinde bağımsız haberler yayınlanıyor. Bunun yanı sıra Tacikistan’ın sosyo-kültürel sorunları, cinsiyet eşitsizliği, gençlerle ilgili sorunlar, özel ticaretin desteklenmesi, tıp, kültür ve eğitim gibi konularda programlar yapıyor.

 Tacikistan’da faaliyet gösteren uluslararası kalkınma kuruluşlarının faaliyetleri ile ilgili güncel haberlere de yer verilen radyonun yayınları Tacikistan’ın en büyük şehirleri olan Duşanbe, Hocend ve Bohtor şehirlerine yerleştirilen vericiler aracılığı ile Tacikistan’ın büyük bir bölümüne ulaşıyor. Ayrıca radyonun yayınlarına internet üzerinden tüm dünyadan ulaşmak mümkün.

Asia Plus Radyosunun bünyesinde bulunduğu medya grubunda radyonun yanı sıra haftalık yayınlanan bir gazete ve internet üzerinden İngilizce, Rusça ve Tacikçe dillerinde yayın yapan bir haber sitesi bulunuyor. Tüm bu mecralarda da geniş bir takipçi kitlesine ulaşan medya grubunun desteklenmesi yoluyla Tacikistan’da özel medyanın geliştirilmesi amaçlanıyor.

Sonraki Haber

Türkiye Kenya’daki Somalili Mültecilere Şifa Götürdü

15 Temmuz Şehitlerinin aziz hatıralarının yaşatılması adına Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından Kenya'da düzenlenen ‘Gören Gözler Gülümseyen Yüzler’ Sağlık Kampı Garissa Eyaletinin ardından Somali sınırındaki Dadaab Mülteci Kampı’nda devam ediyor. TİKA, UNHCR ve...