Haberler

25 Haziran 2021

TİKA’dan Suriye'de Hayvancılıkla Geçinen Girişimcilere Destek

Dummy Image

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde hayvancılığın desteklenmesi amacıyla bölgedeki girişimcilere 109 yayık makinesi ve 24 yem kırma makinesi temin etti.

TİKA, Suriye'de yem girdi maliyetlerinin yüksek olması ve hayvansal ürünlerin yeterince değerlendirilememesi üzerine Fırat Kalkanı Harekâtı Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Azez, Ahtarin, Çobanbey, Mare ve Soran bölgelerinde sektörün desteklenmesi amacıyla proje başlattı.

Proje kapsamında temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olanlara, TİKA tarafından temin edilen 109 yayık makinesi ile 24 yem kırma makinesi dağıtıldı.

Yayık makinesi temini projesi kapsamında taze olarak satılamayan sütün tereyağına dönüştürülmesi ile hem muhafaza süresinin artırılması hem de mamul bir ürün olarak piyasaya sunulması hedefleniyor. Projeyle, bölgede süt işleme teknolojisinin geliştirilmesi, alternatif ürünlerle çeşitliliğin artırılması ve bölgede hayvancılıkla geçimini sağlayan genç girişimcilerin teşvik edilmesi amaçlanıyor.

Yem kırma makinesi temini projesiyle de bölgede hayvancılıkla geçimini sağlayan kişilerin yemlerini kendilerinin üretmesi ve arpa, mısır, buğday gibi yemlerin kırılarak yararlı hale getirilip daha ekonomik ve etkin kullanımı hedefleniyor.

"Besicilerin masrafları azalacak"

Çobanbey Tarım Müdürü Ahmet Ali, yaptığı açıklamada, hayvancılıkla uğraşanlara makinelerin dağıtımı için TİKA ve Türkiye'deki diğer ilgili makamlarla iş birliği yaptıklarını söyledi. Ali, "Bu makineler sayesinde hayvancılıkla uğraşanların ürünlerinden daha da faydalanacağız. Besicilerin masrafları azalacak." diye konuştu.

Türkiye'ye teşekkür

Hayvancılıkla geçimini sağlayan Ahmet Rıda Koleş, "Bölgedeki tarım müdürlüğü dağıtılacak makineler için bizleri aradı. Desteğinden dolayı Türkiye'ye çok teşekkür ederiz. Bu makineler olmadan çok uğraşıyorduk. Yemi yüksek maliyetle çok uzak yerlerden temin ediyorduk." dedi.

Besicilerden Ahmet Hasan da Çobanbey'deki tarım müdürlüğüne yayık makinesini teslim almak için geldiğini belirterek desteklerinden dolayı Türkiye'ye teşekkür etti.

Çobanbey Türkmenlerinden Ebu Ali de "Türkiye bize her yönden yardımcı oluyor. Teşekkür ederiz." ifadesini kullandı.

Sonraki Haber

TİKA, Bağdat’ta İmam ı Azam Ebu Hanife Hazretleri’nin Türbesini Yeniliyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından İmam-ı Azam Ebu Hanife Hazretleri’nin türbesinin yenilenme çalışmalarına başlandı. TİKA tarafından 2019 yılında başlanan Bağdat İmam-ı Azam Ebu Hanife Külliyesi restorasyonu projesi devam ediyor. Proje kapsamında;  İmam-ı Azam...