Haberler

22 Ekim 2021

TİKA’dan Suriye’nin Kuzeyindeki Çiftçilere Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Fırat Kalkanı ve Barış Pınarı Harekâtı bölgelerinde tarımsal üretimin desteklenmesi amacıyla 90 ton sertifikalı buğday tohumu dağıtımı gerçekleştirdi.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü tarafından 2020 yılında yayınlanan Suriye Raporuna göre çatışma, yerinden edilme, geri dönüşler ve tarımsal altyapının tahrip edilmesi Suriyelilerin geçim kaynaklarını ve gıda güvenliğini ciddi şekilde etkiliyor. Temel geçim kaynağını tarımın oluşturduğu ve oldukça geniş buğday ekim alanına sahip Fırat Kalkanı ve Barış Pınarı Harekâtı bölgelerinde sektörün en önemli sorunlarından biri ise kaliteli tohumluğa erişim. Bölgede buğday üretim alanlarının ve verimlerinin düşmesi nedeniyle mevcut tohumların yenilenmesi ve sertifikalı tohum kullanımının yaygınlaşması büyük önem taşıyor. Bitkisel üretimin en önemli materyallerinden olan sertifikalı tohumların yenilenmesi ile unluk ve makarnalık kaliteli, yüksek verimli buğday üretimi planlanıyor.

Şanlıurfa ve Kilis İl Tarım ve Orman Müdürlükleri ile işbirliği halinde hayata geçirilen proje kapsamında 90 ton sertifikalı buğday tohumunun dağıtımı gerçekleştirilerek bölgenin tarımsal kalkınmasına katkı sağlaması hedefleniyor.

"Çiftçiler olarak projeden çok memnunuz"

Çiftçilerden Ahmed Osman, bölgede hayatın normalleşmesi adına atılan adımlar sonrası Türkiye’den Çobanbey’e döndüğünü, üretim yapıp geçimini sağlayabildiğini, projeden duyduğu memnuniyeti ifade etti ve Türkiye’ye teşekkür etti.

Tüm dünyayı etkisi altına alan salgın nedeniyle gıda üretimi ve güvenliğinin daha önemli hale geldiği bölgede, tarımsal kalkınmanın desteklenmesine yönelik projelere önümüzdeki dönemde de devam edilmesi hedefleniyor. TİKA tarafından hayata geçirilen projeler ile ülkemizin On Birinci Kalkınma Planı ile uyumlu şekilde Suriyelilerin daha iyi şartlarda yaşamlarını sürdürmelerine ve ülkelerine gönüllü geri dönüşlerine imkân sağlanması amaçlanıyor.

Sonraki Haber

TİKA, Nijerya'daki Ortaokulun Laboratuvarlarını Yeniledi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Başkent Abuja'daki Wuse Zone 3 Devlet Ortaokulunda fizik, kimya, biyoloji ve ev ekonomisi laboratuvarlarını yenileyerek materyal desteğinde bulundu. TİKA tarafından devlet ortaokulunda yenilenen laboratuvarlar törenle hizmete açıldı. Açılış...