Haberler

17 Mart 2021

TİKA’dan Suriye’nin Kuzeyinde Kovid 19 Salgını ile Mücadeleye Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Suriye’nin kuzeyinde yer alan Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde Kovid-19 ile mücadele projeleri hayata geçirildi.

Projeler kapsamında pandemi ile mücadelenin üç önemli unsurundan ikisini oluşturan “temizlik” ve “maske” hususlarına katkıda bulunmak üzere dört temizlik malzemesi üretim atölyesi ve bir maske üretim atölyesi kuruldu.

2016 yılında gerçekleştirilen Fırat Kalkanı Harekâtı ile güvenli hale getirilen ve Kilis Valiliği sorumluluk sahasında bulunan Ahtarin, Çobanbey, Mare, Soran bölgelerinde Kovid-19 salgınına karşı önleyici ve koruyucu tedbirler kapsamında acil ihtiyaç duyulan temizlik malzemelerinin üretimine yönelik olarak TİKA tarafından;

  • Ahtarin Halk Eğitim Merkezi bünyesinde sıvı sabun üretim atölyesi, 
  • Çobanbey Halk Eğitim Merkezi bünyesinde sıvı sabun üretim atölyesi, 
  • Mare Halk Eğitim Merkezi’nde yüzey dezenfektanı üretim atölyesi,
  • Soran Halk Eğitim Merkezi’nde de yüzey temizleyici üretim atölyesinin kurulumu gerçekleştirildi.

Kilis Milli Eğitim Müdürlüğü Suriye Koordinasyon Birimi tarafından gerçekleştirilen projeler ile bölgenin hem üretim faaliyetlerine hem de Kovid-19 salgınıyla mücadelesine katkı sağlanması hedefleniyor.

Diğer yandan Suriye’de Fırat Kalkanı Harekâtı sonrası terörden arındırılan ve Gaziantep Valiliği sorumluluk sahasında bulunan El-Bab, Kabbasin ve Bzaa bölgelerinde hayatı normalleştirme çalışmaları devam ediyor. Gaziantep Valiliği ile işbirliği içerisinde Kovid-19 salgınına karşı önleyici ve koruyucu tedbirler kapsamında ihtiyaç duyulan maske üretimine yönelik olarak TİKA tarafından El-Bab Halk Eğitim Merkezi bünyesinde maske üretim atölyesi kuruldu. Proje ile maske temini konusunda zorluk yaşayan, maske ihtiyacı kısıtlı olarak ve uzak bölgelerden zor şartlar altında temin edilen bölge halkına Kovid-19 ile mücadelede destek sağlanması amaçlanıyor.

 

Sonraki Haber

TİKA, Kuzey Makedonya'da Sağlık Merkezi İnşa Edecek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Kuzey Makedonya'nın Plasnica Belediyesi arasında, TİKA tarafından inşa edilecek sağlık merkezine ilişkin iş birliği protokolü imzalandı. Protokolün imza törenine Türkiye'nin Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmet Sekizkök, TİKA Üsküp...