Haberler

31 Mayıs 2019

TİKA’dan Sudan Anne Çocuk Sağlığı Altyapısına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Sağlık Bakanlığı ve Selçuk Üniversitesi işbirliğinde Sudanlı 10 ebeye yönelik olarak Türkiye’de eğitim programı düzenlendi.

Sudan'ın başkenti Hartum'da anne-çocuk sağlığı konusunda önemli hizmetler sunan, 2010 yılında TİKA tarafından tadilatı ve donanımı gerçekleştirilen ve o tarihten bu yana çeşitli vesilelerle destek verilen Sudan Türk Uluslararası Ebe Eğitim Merkezi’nin beşeri kapasitesinin artırılması amacıyla ülkemizde bir eğitim programı düzenlendi.

Sudan’daki anne-çocuk ölümlerinin azaltılmasını hedefleyen çalışmalar kapsamında, merkezin fiziki koşullarının iyileştirilmesi ve eğitici kadrosuna ülkemizde eğitimler verilmesinin yanı sıra mezun öğrencilerin belirli bir süre ülkemize getirilerek eğitim görmeleri sağlandı.

Bu kapsamda, ilki 2017 yılında düzenlenen eğitim programı bu defa Konya Selçuk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi işbirliğinde, 10 Sudanlı mezun ebeye yönelik olarak gerçekleştirildi. 5 hafta süren eğitim programı, Selçuk Üniversitesi’nin yanı sıra Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Dr. Ali Kemal Belviranlı Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde gerçekleştirildi.

Konya programının ardından ayrıca, Sağlık Bakanlığı işbirliğinde Ankara Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim Araştırma Hastanesi'nde “Acil Obstetrik Bakım Eğitimi” düzenlendi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Kosova’da Ramazan Programı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kosova’nın başkenti Priştine’de iftar programı düzenlendi. İftar programına Kosova’nın farklı bölgelerinden siyasetçi, kanaat önderi, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, eğitim ve sağlık camiasın yöneticiler, din adamları, iş adamları, kadın dernekleri...