Haberler

19 Nisan 2019

TİKA’dan Sudan’ın Tarım Altyapısına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Sudan’ın Güney Eyaletlerinden Sinnar, Cezire ve Darfur Valilikleri ile Afrika Teknoloji Kenti işbirliğinde bölge çiftçilerine tohum, meyve fidanı ve zirai aletler teslim edildi.

TİKA’nın 2010 yılından günümüze kadar yürüttüğü tarım kalkınması projelerinin Sudan’ın çeşitli bölgelerinde verimli sonuçlar elde edildi. Bu kapsamda Darfur Eyaletinde gerçekleştirilen tohum projesinin bölgede istihdamın artırılmasına, özellikle açlık ve kıtlıkla mücadelede önemli katkı sağladı. Bölgede gerek kamplarda gerekse köylerde yaşayan dar gelirlilerin bölgeden göçünü engellerken geçimlerinin sağlamasına katkıda bulundu.

Darfur’un çeşitli bölgeleri dâhil olmak üzere Sinnar ve Cezire Eyaletlerinde 2017 yılında başlayarak gerçekleştirilen tohum, meyve fidanı ve zirai aletler projesinden yaklaşık 600 bin dar gelirli Sudanlı çiftçi ve kamplarda zor koşullarda yaşayan ve yerleşik hayata geçmek isteyen mülteciler faydalandı.

Darfur, Sinnar ve Cezire Eyalet Valileri, gerçekleştirilen eğitim, sağlık, tarım ve diğer projeleri ile her sene bizlere bayram havası yaşatan Türk hükümetine, halkına ve TİKA’ya teşekkür ve minnettarlıklarını dile getirerek projelerin devam etmesini vurguladı.

2019 yılı itibarıyla tohum, meyve fidanı ve zirai aletler projesi kapsamında, Darfur’un 5 eyaleti ile Cezire ve Sinnar Eyaletlerinde 59 ton sarı ve beyaz darı, yer fıstığı, süper bakla, bamya, domates, soğan, kavun, havuç, karpuz ve susam tohumları ile 3000 adet muz, guava, mango, greyfurt meyve fidanı, saban ve sulama pompası dağıtıldı.

TİKA, Nyala’daki hastane, Darfurlu ebelere yönelik Sudan ve Türkiye’de yapılan uygulamalı eğitimlerin yanı sıra su projeleri, Hartum ve Türkiye’de gerçekleştirilen mesleki eğitim projeleri ve Darfur’da yürütülen sağlık, istihdam projeleri ile Sudan’ın pek çok bölgesinde, birçok alanda faaliyet göstermeye devam ediyor.

Sonraki Haber

TİKA’nın Güney Afrika’daki Çalışmaları Hız Kesmiyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), yürüttüğü çeşitli kalkınma projelerinin yanı sıra ortak tarihi ve kültürel varlıklarının korunması ve gelecek nesillere aktarılması için çeşitli restorasyon projelerine de imza attı. Mandela'nın bir dönem yaşadığı, Güney...