Haberler

20 Haziran 2018

TİKA’dan Somali Üniversitesine Bilgisayar Laboratuvarı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA),  Somali’de eğitim sektörünü desteklemeye devam ediyor. Somali’nin en büyük üniversitelerinden biri olan Somali Üniversitesine TİKA tarafından 51 kişilik bir bilgisayar laboratuvarı kuruldu. 8 fakültesi bulunan Somali Üniversitesi’nde yaklaşık 10.000 öğrenci eğitim görüyor.

Laboratuvarın açılışına, T.C. Mogadişu Büyükelçimiz Olgan Bekar, TİKA Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Birol Çetin, TİKA Mogadişu Program Koordinatörü Galip Yılmaz, Somali Üniversitesi Yönetim Kurulu Başkanı Mohamed Maalim Ahmed, Somali Planlama Bakanlığı temsilcileri, Somali Üniversitesi yöneticileri ve öğrencileri katıldı.

T.C. Mogadişu Büyükelçisi Bekar yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Somali’deki faaliyetlerini yürüten en önemli kurumlardan birinin TİKA olduğunu belirterek,  Somali Üniversitesi’ne bu bilgisayar laboratuvarını kazandırdığı için TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

TİKA Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Birol Çetin ise TİKA’nın 25 yılda 25.000 proje yaptığını, Somali’de de birçok önemli projeye imza attığını, bundan sonra da yapmaya devam edeceğini belirterek, TİKA’nın tüm bu projeleri kardeşlik hukuku içinde yaptığını ifade etti.  

Somali Üniversitesi Yönetim Kurulu Başkanı Mohamed Maalim Ahmed: “Tüm dünyanın Somali’de yaşanan insanlık dramına  kör ve sağır olduğu bir dönemde Sayın Recep Tayyip Erdoğan Somali’ye gelerek, Somali’nin kalkınması için seferberlik başlattı. O günden bugüne gerçek anlamda yardımı Türkiye’den ve Türk halkından gördük” dedi.

Sonraki Haber

Aden Diyaliz Merkezi Hizmetine Kaldığı Yerden Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Yemen’de kurulan 15 yatak kapasiteli diyaliz merkezindeki hizmet dışı kalan diyaliz ünitelerini yeniledi. Yaşanan iç savaştan dolayı civar şehirlerden hastalarında bu merkezde tedavi görmelerinden dolayı, Diyaliz Merkezi...