Haberler

20 Aralık 2022

TİKA’dan Somali’nin Sağlık Altyapısına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Somali’nin Başkenti Mogadişu’da Banadır Kadın Doğum ve Çocuk Devlet Hastanesi’ne Hasta Takip ve Yönetim Sistemi kuruldu.

TİKA, Mogadişu’da bulunan ve bir devlet hastanesi olarak hastaların durumuna göre ücretsiz veya çok düşük ücretle hizmet sağlayan Banadır Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’ne Hasta Takip ve Yönetim Sistemi Kurulumu için donanım ve teknik eğitim desteği sağladı.

1976 yılında kurulan hastanenin hasta kayıt işlemleri bugüne kadar defter kaydı şeklinde takip ediliyor ve bu durum hastaların tıbbi durumlarını takip etmede ciddi sorunlara sebebiyet veriyordu. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından elektronik yazılım sistemiyle Hasta Takip ve Yönetim Sistemi kurularak bu sorun giderildi. Bu sistemle hastane altyapısının güçlendirilerek hizmetlerinin modern koşullarda daha hızlı ve etkili bir şekilde sürdürülebilmesi amaçlandı.

Özellikle az gelirli ailelere ve çocuklara sağlık hizmeti sunan 500 yataklı hastanede, yılda yaklaşık 60 bin hasta tedavi oluyor ve 9 bin çocuk doğumu gerçekleşiyor.

Hasta Takip ve Yönetim Sistemi Kurulumu çalışmaları tamamlanan bölümün açılışına; Banadır Hastane Başhekimi (Türkiye Mezunu) Dr. Fartun Şerif, Hastane Başhekim Yardımcısı Dr. Amina Hassan, Hastane Teknik Hizmetler Müdürü Hassan Abukar, Yüklenici Firma Teknik Eğitim Sorumlusu Muhammed Abdullahi, TİKA Somali Koordinatörü İlhami Turus ve hastane personeli katıldı.

Hastane Başhekimi Şerif, açılışta yaptığı konuşmasında TİKA’nın hastanenin alt yapısına ve personelinin gelişmesine önemli katkılar sağladığını belirterek Türkiye ve TİKA’nın varlığının ülkeleri ve halkları açısından gurur verici olduğunu kaydetti.

Hastane Teknik Hizmetler Müdürü Abukar da TİKA sadece kamu kuruluşları ile değil birikimiyle tüm Somali insanının yanında olduğunun altını çizerek “Türkiye Devleti en zor zamanlarımızda yanımızda olmuştur, Somali halkı bu kadirşinaslığı hiçbir zaman unutmayacaktır.” ifadelerini kullandı.

TİKA Somali Koordinatörü Turus, TİKA’nın 11 yıldır Somali’de faaliyet gösterdiğini, nitelikli birikim gücünü sağlıkta, tarımda, çevrede, insan hayatına dokunan her alanda yansıtarak çok sayıda proje ve faaliyet gerçekleştirildiğini belirtti.

Turus son olarak sözlerine şunları ekledi:

“TİKA’nın çalışmalarında sağlık altyapılarının güçlendirilmesi ve sağlık çalışanlarının mesleki bilgi ve becerilerinin geliştirilmesine yönelik proje ve faaliyetler önemli yer teşkil etmektedir. Bu bağlamda iki ülke arasında ilişkilerin ve iş birliğinin, diğer alanlarda oluğu gibi, sağlık alanında da gelişmeye ve güçlenmeye devam edeceğine inancımız tamdır.

Sonraki Haber

"Kültür Başkentliği" Unvanı Azerbaycan'ın Şuşa Kentine Devredildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa’da düzenlenen Bursa Şuşa Günleri etkinliğinin kapanış programında "Kültür Başkentliği" unvanı Azerbaycan'ın Şuşa kentine devredildi. Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), Uluslararası Türk...