Haberler

26 Temmuz 2021

TİKA’dan Somali’de Yardımcı Sağlık Personeli Eğitimi

Somali’nin Başkenti Mogadişu’da faaliyet gösteren Türkiye Recep Tayyip Erdoğan Eğitim Araştırma Hastanesi ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) iş birliği ile 2021-2022 yılları içinde yapılması öngörülen “Yardımcı Sağlık Personeli Eğitim Programı Projesi” başlatıldı.

Eğitim programında; ameliyathane yardımcı sağlık personeli, acil servis, yoğun bakım, çocuk yoğun bakım, diyaliz olmak üzere 5 ayrı branşta toplamda 8 aylık bir eğitim yapılması planlanıyor.                                                                                                           

Her bir eğitim programı Mogadişu Recep Tayyip Erdoğan Eğitim ve Araştırma Hastanesi eğitim salonlarında Türk doktorlar ve hemşireler tarafından verilecek. Her bir eğitim 45 gün sürmekte olup, her programa 15 kursiyer katılıyor. Eğitim projesinin birinci kısmı olan ameliyathane yardımcı sağlık personeli 15 kursiyer ile, 45 günlük eğitim başarıyla tamamlandı ve katılımcılara sertifikaları verildi.

Mogadişu Recep Tayyip Erdoğan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, Kur’anı Kerim tilaveti ile başlayan sertifika dağıtım programına TİKA Mogadişu Program Koordinatörü İlhami Turus, Hastane Başhekimi Dr. Ebubekir Arslan, Hastane Eğitim Koordinatörü Dr. Osman Çetinkaya, SBÜ Fakültesi Müdürü Süreyya Kocabey, Hastanede görev yapan hekimler ve personelin katıldı.

Sonraki Haber

Türkiye, Karabağ'da inşa edilecek kütüphaneler için 10 bin kitap bağışı yaptı

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye İlim ve Edebiyat Eserleri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) tarafından toplanan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)  desteğiyle Azerbaycan Milli Kütüphanesine teslim edilen 10 bin Türkçe kitap "Karabağ'a kitapla gidelim" kampanyasına bağışlanacak. Kitapların teslim töreninde...