Haberler

16 Aralık 2021

TİKA’dan Somali’de Engelli Bireylere Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Somali’de "Engellilerin Hareket Kabiliyeti ve Eğitime Erişiminin Desteklenmesi Projesi" kapsamında 5 farklı eyalette 140 fiziksel engelli bireye teknolojik tekerlekli sandalye desteği sağladı.

Somali’deki en savunmasız grup olarak ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 15’ini oluşturan engelli bireylerin fiziksel özgürlüklerinin güvence altına alınması, toplumsal hizmetlere ve fırsatlara toplumun geri kalanıyla eşit bir şekilde erişim sağlayabilmesi için Federal Somali Cumhuriyeti First Lady’si Saynab Abdi Moallim’in kurucusu ve Başkanı olduğu Saynab Moaallim Vakfı (SMF) ile TİKA iş birliğinde “Engellilerin Hareket Kabiliyeti ve Eğitime Erişiminin Desteklenmesi Projesi” gerçekleştirildi.

Fiziksel engeli bulunan bireylerin hareket olanaklarının artırılarak, bedensel engelli olmanın beraberinde getirdiği zorlukların minimize edilerek, kendilerine olan güvenin artırılması, eğitim ve çalışma hayatına daha aktif bir şekilde katılma ve toplumsal fırsatlardan yararlanma imkânlarının arttırılmasının hedeflendiği proje kapsamında Somali’nin 5 farklı eyaletinde (Benadir, Güneybatı, Hirshabelle, Galmudug ve Puntland) toplamda 140 fiziksel engelli bireye teknolojik tekerlekli sandalye desteği sağlandı.

Projenin teslim töreni Türkiye Cumhuriyeti Somali Büyükelçisi Mehmet Yılmaz, Somali Federal Cumhuriyeti First Lady’si Saynab Abdi Moallim, Somali Federal Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Genel Müdürü Mohamed Abdullahi Isse, Benadir Bölge Vali Yardımcıları Basma Amir Ahmed ve Abdulkadir Mohamed Mohamud, TİKA Mogadişu Koordinatörü İlhami Turus, T.C. Somali Büyükelçisi Müsteşarı İsmail Emre Kosif ve TİKA Mogadişu Koordinatör yardımcısı Uğur Birlik’in katılımları ile gerçekleştirildi.

T.C. Somali Büyükelçisi Mehmet Yılmaz, törende yaptığı konuşmada her insanın potansiyel bir engelli olduğu ve dolayısıyla hepimizin bunun bilincinde olması gerektiğinin altını çizerek, engellileri toplumun geri kalanından ayırt etmeden topluma kazandırmamız gerektiğini ifade etti.

First Lady Saynab Abdi Moallim, konuşmasında Türkiye’nin Somali’nin ve Somali halkının her zaman yanında olduğunu ifade ederken, TİKA’ya böyle anlamlı bir projeyi hayata geçirdikleri için teşekkür etti. Moallim ayrıca, Somali halkını bakıma muhtaç engellilerin yanında olmaya çağırarak engellilere destek kampanyası başlattı.

TİKA Mogadişu Koordinatörü İlhami Turus ise konuşmasında 3 Aralık Dünya Engelliler Gününe atıfta bulunarak en büyük engelin sevgisizlik olduğunu belirtti. Turus ayrıca, TİKA’nın Somali’de olduğu gibi dünyanın birçok bölgesinde engellilerin eğitimi, istihdamı ile sosyal ve kültürel hayata katılımı için farkındalık yaratan sürdürülebilir projeleri gerçekleştirdiğini ve gerçekleştirmeye devam edeceğini ifade etti.

Sonraki Haber

TİKA’dan Lübnan Bekaa Vadisi’nde Tarımsal Kalkınma Projesi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Lübnan’ın en önemli tarım bölgesi olan Bekaa’da yaşayan çiftçilere yönelik kapasite artırımı projesi gerçekleştirildi. Proje kapsamında başta Kuzey Bekaa bölgesinde 5 köyde yerleşik ve 5 bin dönüm...