Haberler

16 Mayıs 2021

TİKA’dan Sırbistan Voyvodina Devlet Radyo Televizyonuna Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Sırbistan Voyvodina Devlet Radyo Televizyonuna (RTV) teknik ekipman desteği verildi.

Sırbistan sınırları içinde bulunan ve nüfusu yaklaşık 2 milyon olan Voyvodina Özerk Bölgesinde faaliyet gösteren devlet kanalı RTV’nin ihtiyaç duyduğu teknik ekipmanlar TİKA tarafından temin edildi.

Merkezi Voyvodina Özerk Bölgesinin başkenti Novi Sad’da bulunan RTV’nin 2 televizyon ve 3 radyo kanalında başta Sırpça ve Macarca olmak üzere bölgede konuşulan 16 azınlık dilinde yayınlar yapılıyor.

TİKA, yeni hizmet binasına taşınan RTV’nin teknik altyapısının geliştirilmesine katkı sağlamak amacıyla 2 adet kamera ve teknik ekipman desteği sağladı.

Ekipmanların teslim törenine katılan Türkiye’nin Belgrad Büyükelçisi Hami Aksoy, ve TİKA Belgrad Program Koordinatörü Çağla Gültekin Tosbat yaptıkları konuşmalarda verimli iş birliğinden duydukları memnuniyeti dile getirirken, gelecekte yürütülecek ortak çalışmalar konusunda görüş birliğine vardı.

TİKA daha önceli yıllarda medya eğitim programlar başta olmak üzere RTV’ye yönelik birçok proje hayata geçirmişti. 2020 yılında Anadolu Ajansı Haber Akademisi iş birliğinde çevrimiçi gerçekleştirilen Veri Haberciliği Temel Eğitimi ve Diplomasi Muhabirliği Temel Eğitimi programlarından 20 personel faydalandı.

RTV personelinin mesleki gelişimine katkı sağlanması amacıyla 2018’de AA Haber Akademisi iş birliğinde Savaş Muhabirliği Eğitim programı gerçekleştirilirken, 2019’da ise TRT iş birliğinde kameramanlık, ışık ve ses yönetmenliği ile görsel medya bilişim teknolojileri eğitimleri verildi.

2020’de TİKA tarafından sağlanan destek ile “Türk Kahvesi” adı altında Türkiye’nin turistik merkezlerini tanıtan 8 bölümlük programın çekildi. Program geçtiğimiz yaz ayları boyunca RTV1 kanalında yayınlandı.

 

 

 

Sonraki Haber

TİKA’dan Kırgızistan’da Uluslararası Issık Göl Turizm Fuarına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kırgızistan’da Uluslararası Issık Göl Turizm Fuarına destek sağlandı. Kırgızistan'ın ekolojik ve etnografik turizm ülkesi olarak tanıtılması ve turizm faaliyetlerinin geliştirilmesi amacıyla düzenlenen Uluslararası Issık Göl Turizm Fuarı,...