Haberler

26 Ekim 2018

TİKA’dan Sırbistan’da 9. Uluslararası Sağlık Turizmi ve Kaplıca Endüstrisi Forumuna Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Sırbistan Ticaret, Turizm ve Telekomünikasyon Bakanlığı desteğinde 9. Uluslararası Sağlık Turizmi ve Kaplıca Endüstrisi Forumu Sırbistan’ın kaplıcalarıyla ünlü Vrnjacka Banja şehrinde gerçekleştirildi.

Forumun açılış törenine Sırbistan Ticaret, Turizm ve Telekomünikasyon Bakanlığı Devlet Sekreteri Miroslav Knezeviç, Vrnjaçka Banja Belediye Başkanı Boban Djuroviç ve TİKA Belgrad Program Koordinatörü Çağla Gültekin Tosbat katıldı.

Türkiye, İtalya, Avusturya, Macaristan, Bulgaristan, Romanya, Bosna Hersek, Makedonya, Karadağ, Hırvatistan ve Slovenya’dan gelen uzman, akademisyen ve sektör temsilcilerinin katıldığı forumda spa kültürü, termal mineral suları kullanma geleneği ve modern bir spa geliştirilmesinin olanakları ile ilgili sunumlar yapıldı.

Roma dönemi kaplıca kültürü, sektördeki en iyi uygulamalar, Osmanlı kaplıca kültürü başlıklı 3 oturumda gerçekleştirilen sunumlarda, geçmişten gelen kültürel unsurların güncel uygulamaları anlatılırken Sırbistan’ın bu alandaki potansiyeli ve kaynaklarının kullanımına ilişkin görüş ve önerileri de tartışıldı.  

Sonraki Haber

Bosnalı Kadın, Engelli ve Emekliler Artık Evlerinde Üretim Yapıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Bosna Hersek’te 50 aileye evlerinde sebze ve bitki yetiştirmelerini sağlayan dikey tarım sistemlerini kurarak şehir hayatını huzur ortamına çevirerek dezavantajlı grupları yerinde üretime başlattı. Şehir Hayatından Huzur Ortamına...