Haberler

20 Aralık 2021

TİKA’dan Şili’de Engellilere Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Coyhaique ilinde engelli bireylerin ekonomik ve sosyal hayata katılımlarını teşvik etmek amacıyla engellilerin gıda üretimi yaptığı Patagonya Atölyesinin tadilatını yaparak, teçhizat desteği sağladı.

Aysén eyaletine bağlı Coyhaique ilinde engelli insanların çeşitli gıda ürünleri ürettiği tek atölye olan Patagonya Atölyesi, bölgedeki engelli nüfusun ekonomik ve sosyal hayata katılımlarını teşvik eden önemli bir üretim merkezi olma özelliğine sahip.

TİKA tarafından yürütülen proje kapsamında atölyenin mutfakta üretim faaliyetlerini iyileştirmek için gereken teçhizat ve makine temi edilerek, atölyenin tadilatı gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen projeden bilişsel ve fiziksel engelli 50 kişinin ve 3 eğitimcinin faydalanması öngörülüyor.

Şili Sosyal Dayanışma ve Yatırım Fonu (FOSIS) ve TİKA işbirliğinde gerçekleştirilen projenin açılışına katılan FOSIS Direktörü Felipe Bettancourt, yenilenen atölyenin bölgede bir ilk teşkil edeceğini belirterek, projeye katkılarından ötürü TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

T.C. Santiago Büyükelçisi Gülcan Akoğuz ise yenilenen atölyenin Coyhaique halkına faydalı olmasını ve ikili işbirliğinin devamını temenni ettiğini dile getirdi.

Sonraki Haber

Somaliland’da Tarımsal Üretime TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Somaliland Hargeisa Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ne iki adet eğitim serası kurarak, sulama sistemleri, gerekli teçhizat ve sarf malzemeleri desteğinde bulundu. Seranın açılışı törenine Somaliland Tarım Bakanı Mohamed Haji Osman Jama, T.C....