Haberler

19 Ocak 2016

TİKA’dan Senegal'in Kazamans Bölgesinde Eğitime Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kéba Mbaye Vakfı ile işbirliğinde Senegal'in Kazamans Bölgesi Zigenşor ili, Adeane ilçesi'nde faaliyet gösteren on ilköğretim okuluna okul malzemeleri desteğinde bulunuldu. 

TİKA, Senegal’de gerçekleştirdiği projelerine yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu çerçevede Senegal’de farklı sektörlerde önemli projeler imza atan TİKA, Senegal'in en prestijli vakıf kuruluşlarından biri olan Kéba Mbaye Vakfı ile işbirliğinde Senegal'in Kazamans Bölgesi Zigenşor ili, Adeane ilçesi'nde faaliyet gösteren on ilköğretim okulunda eğitim ve öğretim gören yoksul öğrencilere okul malzemeleri desteğinde bulundu.

Proje kapsamında TİKA tarafından temin edilen malzemeler düzenlenen törenle öğrencilere dağıtıldı. Adeane'da gerçekleştirilen törene, TİKA Dakar Koordinatörü Kutluhan Yücel ve diğer yerel ve idari kurumların temsilcileri katıldı.  

Törende konuşan Senegalli yetkililer, söz konusu proje sayesinde 2015-2016 eğitim yılında öğrencilere en iyi kalitede okul malzemeleri temin edilerek, öğrencilerin temel eğitim araç gereç ihtiyaçlarının giderilmesine katkı sağlandığını söylediler. Yetkililer, ayrıca Senegal'in en az gelişmiş bölgelerinde yaşayan muhtaç nüfusa yardım eli uzatılarak, eğitim sisteminin açıklarının kapatılmasına yardımcı olunduğunu ifade ederek TİKA'ya ve dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti'ne minnettar olduklarını belirttiler.  

TİKA Dakar Koordinatörü Kutluhan Yücel ise ülkedeki önemli bir sivil toplum kuruluşu ile işbirliği yapılarak, Türkiye ile Senegal arasındaki ilişkilerin pekiştirilmesine katkı sağlandığını vurguladı. TİKA Dakar Koordinatörü Yücel, TİKA'nın 2007 yılından bu yana Senegal'in eğitim sistemine önemli yatırımlar yaptığını ve yapmaya devam edeceğini ifade etti.

TİKA Dakar Program Koordinasyon Ofisi, 2016 yılında Senegal'in en az gelişmiş bölgesi olan Kazamans'ta özellikle eğitim, sağlık ve tarım alanlarında önemli sayıda projeyi hayata geçirmeyi hedefliyor.

Sonraki Haber

Tacikistan Jeoloji Enstitüsü’ne Deprem Ölçüm Cihazı Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Tacikistan Cumhuriyeti Bilim Akademisi Jeoloji, Depreme Dayanıklı İnşaat ve Sismoloji Enstitüsü’ne deprem ölçüm cihazı desteğinde bulunuldu. Genellikle dağlık bir coğrafyaya sahip olan Tacikistan, şiddetli depremlerin yaşandığı geniş...