Haberler

28 Eylül 2020

TİKA’dan Senegal'e Tavukçuluk Projesi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Senegal'in Diourbel şehrindeki Taif köyünde hayata geçirdiği projenin açılışını yaptı.

Geçen yılsonunda faaliyete geçen ancak bölgedeki su sorunu ve Kovid-19 salgını nedeniyle ertelenen açılış törenine, TİKA Senegal Koordinatörü Kenan Yiğit, Taif Belediye Başkanı Mbaye Tine, GIE Sokhna Ndiakhate Sylla Derneği sorumlusu Adja Awa Ndiass ve yerel yetkililer katıldı.

Törende konuşan TİKA Koordinatörü Yiğit, bölge halkına istihdam sağlayabilecek projelere öncelik verdiklerini belirterek "Bu projelerin böyle olumlu sonuçlarını ve sürdürülebilir olduğunu görünce çok mutlu oluyoruz. Yapılan işlere sahip çıkıyorlar. Bu, amacımıza ulaştığımızın kanıtıdır." dedi. 

Konuşmaların ardından Yiğit ve yerel yetkililer, kurdele keserek projenin sembolik açılışını yaptı.

Açılışın ardından yerel halk, Senegal ve Türk bayraklarıyla dans edip şarkılar söyledi ve sevinç gösterisinde bulundu. 

Başlangıç aşamasında 1200 piliç ve 400 yumurta tavuğunun yetiştirildiği projeden ilk etapta 160 aile faydalanacak.

Sonraki Haber

TİKA’dan Kırgızistan’a Mobil Mamografi Aracı Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), kadın hastalıklarının erken teşhisinde kullanılacak olan Mobil Mamografi Aracını, Kırgızistan Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığına teslim etti. Kırgız Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ve Ergene Vakfı iş birliğinde gerçekleşen projeye ayrıca; Türkiye Cumhuriyeti...