Haberler

02 Şubat 2017

TİKA’dan Senegal’de Türkçe Öğreniminin Yaygınlaştırılmasına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Senegal’in başkenti Dakar’ın Cap Manuel ilçesinde, askeri bölgede yer alan Türkçe Dil Merkezi yenilenerek eğitim ve öğretime hazır hale getirildi.

TİKA, Afrika’da Türk dilinin yaygınlaştırılması için çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. T.C. Genelkurmay Başkanlığı ve Senegal Genelkurmay Başkanlığı arasında imzalanan protokol çerçevesinde, Senegalli askerlere Türkçe öğretmek amacıyla ülkemizin kullanımına tahsis edilen bina, TİKA tarafından yenilenerek eğitim ve öğretime hazır hale getirildi.

Senegal’in başkenti Dakar’ın Cap Manuel ilçesinde, askeri bölgede yer alan Türkçe Dil Merkezi sadece Senegalli askerlere değil, Türk dilini öğrenmek isteyen tüm vatandaşlara hizmet verecek. Geçtiğimiz yıl Senegal’in en prestijli üniversitelerinden biri olan Cheikh Anta Diop Üniversitesi bünyesinde açılan Türk dili kürsüsünün ardından, TİKA tarafından tadilatı ve onarımı yapılan Türkçe Dil Merkezi ile iki ülke arasındaki kültürel işbirliği bir sonraki aşamaya geçti.

Türkçe Dil Merkezi, Yunus Emre Enstitüsü tarafından işletilecek ve ülkemizden görevlendirilen eğitmenler tarafından merkezde Türk dili eğitimi verilecek. Türkçe Dil Merkezi’nin donanımının tamamlanmasının ardından, resmi açılış töreni Türk ve Senegalli makamların katılımıyla gerçekleştirilecek.

Sonraki Haber

Azerbaycan’la Yün Toplama ve İşleme Konusunda Tecrübe Paylaşımı

Azerbaycan Cumhuriyeti Ekonomi Bakan Yardımcısı Niyazi Seferov başkanlığındaki heyet, yün tedariki ve işlenmesi konusunda Türkiye tecrübesinin yerinde görülmesi ve bu konuda Azerbaycan’da uygulanacak çalışmaların planlanması amacıyla Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) katkılarıyla Türkiye’de...