Haberler

23 Şubat 2022

TİKA’dan Senegal’de Sağlık Altyapısına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Senegal’de “Dakar Ulusal Ortopedi Ekipmanları Merkezi (CNAO -Centre National d'Appareillage Orthopédique)” nin tadilat ve donatımı gerçekleştirildi.

Dakar Ulusal Ortopedi Ekipmanları Merkezi (CNAO – Centre National d'Appareillage Orthopédique), Senegal Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde bağımsız bir işleyişle faaliyetlerini sürdürmektedir.  Protez-ortez imalat atölyesi, fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümü ve beyin felçli (serabral palsi) çocuklar için rehabilitasyon bölümü bulunan merkezde, TİKA tarafından ilk olarak 2018 yılında vücut kitle endeksi rehabilitasyon salonu için tadilat ve donanım desteği verilmişti. Ayrıca beyin felçli çocuklar için rehabilitasyon bölümü genişletilmiş, hastalar için bir bekleme salonu yapılmış ve merkezde görevli 3 (üç) fizik tedavi ve ortopedi uzmanına Ankara’da Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi ev sahipliğinde fizik tedavi ve rehabilitasyon ile beyin felci (serabral palsi) öncelikli olmak üzere nöroloji temelli fiziksel yetersizlikler, protez ve ortez alanlarında dört hafta süren bir eğitim programı düzenlenmişti.

Gerçekleştirilen proje ile, tadilatı yapılan protez ve ortez imalat atölyesinin donanım ihtiyacı da tamamı Türkiye’den temin edilen yerli üretim makine ve ekipmanlarla sağlandı. Aynı zamanda donatımı tamamlanan merkezde çalışan uzmanlara, Türkiye’den Senegal’e giden alan uzmanlarınca cihazların kullanımına yönelik uygulama ve rehabilitasyon eğitimleri de verildi.

Dakar Ulusal Ortopedi Ekipmanları Merkezinden yılda 2500 hastanın faydalanması öngörülmektedir.

Projenin açılış töreni T.C Dakar Büyükelçisi Sn. Prof. Dr. Ahmet Kavas, TİKA Ortadoğu ve Afrika Dairesi Başkanı Sn. Bülent Korkmaz, TİKA Senegal Koordinatörü Sn. Kenan Yiğit, Yunus Emre Enstitüsü Dakar Müdürü Sn. Merve Aşık Elsıkma, Senegal Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Özel Kalem Müdürü Sn. Alphonso Thiaw, Ulusal Ortopedi Ekipmanları Merkezi Müdürü Dr. Bineta Diabel Ba Mbacke ile hastanede görevli sağlık personelinin katılımları ile gerçekleştirildi.

 

Sonraki Haber

TİKA, Etiyopya'daki Sağlık Merkezini Yeniledi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Etiyopya'da yaklaşık 3 bin kişiye hizmet veren sağlık merkezini yenileyerek açılışını yaptı. Başkent Addis Ababa'da bulunan ve emniyet mensupları ile tutuklulara hizmet veren sağlık merkezinin açılışına, Türkiye'nin Addis...