Haberler

28 Ekim 2015

TİKA’dan Romanyalı Türk, Tatar ve Romen Çocuklarına Modern Anaokulu

Köstence’de Türk, Tatar ve Romen çocukların birlikte eğitim gördüğü “Zübeyde Hanım Anaokulunun eğitim kalitesinin yükseltilmesini teminen ihtiyaç duyulan tüm mobilya, teknolojik ekipman, oyuncak, oyun parkı ve bahçe düzenlemesi Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından gerçekleştirildi.

Romanya’da farklı sektörlerde önemli projelere imza atan TİKA projelerine bir yenisini daha ekledi. Bu kapsamda Köstence’de Türk, Tatar ve Romen çocukların birlikte eğitim gördüğü “Zübeyde Hanım Anaokulunun eğitim kalitesinin yükseltilmesini teminen ihtiyaç duyulan tüm mobilya, teknolojik ekipman, oyuncak, oyun parkı ve bahçe düzenlemesi TİKA tarafından gerçekleştirildi.

Eğitimin Türkçe ve Romence olarak iki dilli yürütüldüğü, 100’ü Türk ve Tatar olmak üzere yaklaşık 160 çocuğun eğitim aldığı Anaokulunun açılışı T.C. Bükreş Büyükelçisi Osman Koray Ertaş, T.C. Köstence Başkonsolosu Ali Bozçalışkan, TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Mahmut Çevik, TİKA Romanya Koordinatörü Hacı Ahmet Daştan, Köstence İli Eğitim Müfettişi Gabriela Bucovala, ilgili kurum yetkilileri, çok sayıda davetli ile yerel ve ulusal basın temsilcilerinin katılımı ile düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

Anaokuluna sağlanan mobilya, teknolojik ekipman, oyuncak, oyun parkı ve bahçe düzenlemesi bölgenin en modern anaokulu konumuna kavuşturuldu.

Açılış münasebetiyle düzenlenen törende konuşan T.C. Bükreş Büyükelçisi Osman Koray Ertaş, soydaşların yoğun olarak yaşadığı Köstence bölgesinde çocukların eğitim aldığı bir kuruma yatırım yapmanın aslında geleceğe yatırım yapmak olduğunu vurguladı. TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Mahmut Çevik, Anaokulunda eğitim alan çocukların fiziksel ve bedensel gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla düzenlenen oyun alanları ve parkı geleceğimizin teminatı olan çocuklara hediye etmekten dolayı duyduğu mutluluğu dile getirdi. TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Çevik, projeye katkısı olan tüm paydaşlara teşekkür etti.

Sonraki Haber

TİKA'dan Kerküklü Türkmen Çiftçilere Destek

TİKA, Irak'ın Kerkük kentindeki Türkmen çiftçilere tarım ilaçlama aletleri, koyun kırpma makineleri, budama makasları ve süt sağma makineleri dağıttı.  Türkiye İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Irak'ın Kerkük kentindeki Türkmen çiftçilere tarım ilaçlama aletleri (pülverizatör), koyun...